DÜZCE’NİN YEŞİLİNE ÜNİVERSİTE DOKUNUŞU

Gündem 18 Aralık 2018 13:56
Videoyu Aç DÜZCE’NİN YEŞİLİNE ÜNİVERSİTE DOKUNUŞU
A
a

Düzce Belediyesi ve Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi arasında proje ve çalışmalar konusunda iş birliği öngören bir protokol imzalandı. Belediye Başkanı Dursun Ay, protokol ile ağaç budamasından Düzce’ye hangi bitkilerin uygun olduğuna kadar bir çok konuda üniversite ile ortak çalışma yürütüleceğini belirtirken, Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ise "Düzce’mizin yeşil alanları öğrencilerimiz için doğal bir laboratuar haline gelecek." dedi.

Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay ve Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar protokol imza töreninde bir araya geldi. Düzce Belediyesi başkanlık makamında düzenlenen imza törenine Başkan Yardımcısı Özgür Sağlam ve Orman Fakültesi Dekanı ile öğretim üyeleri de katıldı. Tarafların imza atması ile uygulamaya konulan protokol, Düzce Belediyesi ve Orman Fakültesi arasında bilgi erişimi, paylaşımı ve projelerde ortaklık öngörüyor.

"Düzce zaten botanik bahçe konumunda"

Protokol hakkında açıklamalarda bulunan Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Düzce’ye en uygun ağaçlandırma yapılması konusunda çalışmalar yapılacağını belirterek, “Üniversitemizdeki öğrenciler teorik bilgilerini belediye sınırlarında uygulama alanı bulacak. Biz de öğrencilerimizden yararlanacağız. Ağaç budamasından Düzce’ye hangi bitkiler uygun bunların hepsini birlikte çalışacağız. Üniversitemiz belediyemiz ortak çalışacak. Düzce zaten botanik bahçe konumunda. Üniversitemize ve bize katkı sağlayacağına inanıyorum.” dedi.

Düzce’mizin yeşil alanları öğrencilerimiz için de doğal bir laboratuar haline gelecek”

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ise yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Üniversitemizin orman mühendisliği, peyzaj mimarlığı alanlarındaki yeteneklerini bölgemizi ve Düzce’mizin hizmetini sunmakla ilgili özellikle orman fakültemizin ilgi alanına giren tüm konularda belediyemize danışmanlık, bilgi birikimi ve destek olabileceğimiz her türlü alanda destek olabilmek ve geliştirmek için bir protokolle imza altına aldık. Öğrenci ve öğretim üyelerimiz, ilimiz sınırları içerisinde belediyemizin sınırları içinde bulunan yeşil alanları daha verimli vatandaşlarımıza daha hoş ve sürdürülebilir hizmetler ortaya koymuş olacaklar. Danışmanlık hizmetimiz başlayacak ama önümüzdeki bahar aylarından itibaren sahaya yansıması gerçekleşmiş olacak. Düzce’mizin yeşil alanları öğrencilerimiz için de doğal bir laboratuar haline gelecek.”

Protokol ile fakülte ve Düzce Belediyesi arasındaki iş birliğini sağlayarak kentin ortak sorunlarına çözümler üretmek, öğrencilerin kente uyumunu arttırmak ve belediyenin uygulamalarına bilimsel bir bakış açısı getirmek amaçlanıyor. Ayrıca işbirliği kapsamında danışmanlık, eğitim ve proje hazırlama gibi konuların da değerlendirilmesi planlanıyor. Bu kapsamda taraflar bilimsel rapor hazırlamak, peyzaj proje uygulamaları yapmak, bilirkişilik, ormancılık ve orman ürünleri, ahşap yapılar, bank ve benzeri uygulamalara danışmanlık yapmak, fakültenin ilgili öğretim üyeleri tarafından belediye personeline DUYEM üzerinden açılacak olan kurs, seminer gibi etkinlikler açısından destek vermek, öğrencilerin belediyede zorunlu staj yapmalarına imkan sağlamak, taraflar arasında deneyim paylaşımı ve lisansüstü öğrencileri ile belediye çalışanları arasında bilgi erişiminin kolaylaştırılması gibi çalışmalar yapılacak.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri