DÜZCE’NİN KADERİ DEĞİŞEBİLİR!

Gündem 30 Ocak 2020 15:52
Videoyu Aç DÜZCE’NİN KADERİ DEĞİŞEBİLİR!
A
a

Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Ayhan Şamandar’ın sosyal medya hesabı üzerinden başlatıp Düzce Kent Konseyi’nin şehrin insan sirkülasyonu en yoğun olan noktalarında stantlar açarak destek verdiği “Yüksek Hızlı Tren Düzce’den Geçsin” imza kampanyası sona erdi. Güzergahın açıklanması için süre daralırken toplanan yüz binlerce imzanın Ankara’da karşılık bulması umut ediliyor. Bu süreçte Düzce Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantıda bir kez daha “Projeye sahip çıkılmalı” çağrısı yapıldı.

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası’nın desteği ve Düzce Kent Konseyi işbirliğiyle düzenlenen “Ankara- İstanbul Arası Yüksek Hızlı Tren” toplantısı Düzce TSO Toplantı Salonu’nda düzenlendi.
Gerçekleşen toplantıya, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, Meclis Başkanı Ahmet Dertli, Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Ayhan Şamandar, Düzce Belediyesi Kent Konseyi üyeleri ve çok sayıda misafir katılım sağladı.
“Bu büyük hizmetin ilimize kazandırılması gerekliliği ortadadır”
Toplantının açılış konuşmasını yapan Düzce TSO Meclis Başkanı Ahmet Dertli, “Yüksek Hızlı Tren, modern dünyanın toplu taşıma konusundaki can damarlarından biri. Şehirler arası seyahatlerde ileri seviye ülkelerde en yaygın ulaşım aracı olan Yüksek Hızlı Tren konusunda ülkemizde de son yıllarda önemli çalışmalar yapılmakta. Yakın zamanda açıklanması beklenen İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren güzergahının ilimizden de geçecek şekilde revize edilmesi, bu büyük hizmetin ilimize ve bölgemize de kazandırılması gerekliliği ortadadır. Katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor, bu konuyu yayabildiğimiz kadar çok yaymamız gerektiğini bir kez daha vurgulamak istiyorum.“ şeklinde konuştu.
“Mevcut plandan çok daha etkili bir hazırlık yaptık”
Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar “Ankara-Gerede-Bolu-Düzce-Sakarya-Kocaeli-Gebze-İstanbul Güzergahı YHT Hattı Önerisi” konulu sunumunu yaptı.
Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar, Hızlı Tren Projesi’nin önemli olduğuna işaret ederek, yolcu potansiyeli ve kendini amorti etme süreleri göz önüne alındığında mevcut plandan çok daha etkili bir hazırlık yaptıklarını söyledi. Şamandar, “Düzce Milletvekilimiz Sayın Ayşe Keşir, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na proje konusunda yetkililer ile toplantı yapıp, detayları ilettiğini söyledi.” dedi.
Daha önce birçok platformda konuyu gündeme getirdiklerini söyleyen Prof. Dr. Ayhan Şamandar, bugüne kadar sesinin duyulmasında emeği geçen başta Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ve Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Düzce TSO başta olmak üzere herkese teşekkür etti.
“Düzce bu noktada biraz geride kaldı”
Mevcut planın verildiği güzergahın fay hattının üzerinden geçtiğini belirten Şamandar, hazırladıkları güzergah projesiyle hiçbir tehlike teşkil etmediğini ve hem turizm hem de yolcu sayısı açısından rakamın 200 binlere kadar çıkacağını ifade etti. Projeye sahip çıkılması gerektiğinin altını çizen Şamandar, bu projenin diğer illerde olması halinde şimdiye kadar ulusal platformda büyük yankı uyandırmış olacaklarını fakat Düzce'nin bu noktada biraz geride kaldığını da sözlerine ekledi.
Toplantı gelen misafirlerin sorularının cevaplanmasıyla sona erdi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri