DÜZCE'NİN HAZİNESİ: OTLAR

Gündem 2 Mayıs 2018 16:48
Videoyu Aç DÜZCE'NİN HAZİNESİ: OTLAR
A
a

Bitkisel çeşitlilik yönünden oldukça zengin olan Düzce'nin tanıtımına önemli katkılar sağlayan ve bu yıl 4.'sü düzenlenen “Düzce Otları Tyche Bereket Festivali” Düzce Üniversitesi'nde düzenlenen çalıştayla başladı. Festivalik ilk gün programına Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay ve Düzce Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu da katıldı.

Hem Düzce'nin hem de şehre özgü otların tanıtılması amacıyla 4 yıl önce ilki gerçekleştirilen ve artık gelenekselleşen “4. Düzce Otları Tyche Bereket Festivali” dün Düzce Üniversitesi'nde düzenlenen "Düzce Otları Çalıştayı" ile başladı. Düzce Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi öncülüğünde Düzce Valiliği ve Düzce Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen festival kapsamındaki çalıştayın açılış oturumuna Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, YÖK Akademi Kadın Çalışmaları Birimi Üyesi ve Düzce Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu ile uzmanlar katıldı. 'Tarihten Gelen Bereket Öyküsü' sloganı ile 2-6 Mayıs tarihleri arasında çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacak olan Düzce'de festivale ilginin giderek arttığı önceki yıllara kıyasla katılımcıların artmasıyla gözler önüne serildi.

"Düzce daha geniş kitlelere tanıtılıyor"
Çalıştayın açılışında konuşmak yapmak üzere kürsüye gelen davetliler de eşsiz doğal güzellikleri içerisinde barındıran, yeşil ile maviyi buluşturan Düzce'nin bu zenginliklerinin düzenlenen bu tür etkinliklerle daha geniş kitlelere tanıtıldığı vurgulandı. Düzce’de kendiliğinden yetişen birbirinden farklı ot çeşitleri olduğu üzerinde duran konuşmacılar, yemek olarak da kullanılan bu otların artık doğal yaşamın bir parçası olduğunu belirtti. Düzce'ye özgü otların "hazine" değerinde olduğu ve en iyi şekilde değerlendirmesi gerektiği ifade edilerek, "Düzce’nin otları tüm Türkiye’ye şifa ve lezzet kaynağı olacak.” denildi.

Moderatörlüğünü Şerifoğlu üstlendi
Konuşmaların ardından moderatörlüğünü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu’nun üstlendiği "Düzce Otları Paneli" başladı. DÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, ‘Tıbbi Amaçlı Kullanılan Bitkisel Droglar ve Geleneksel Tıp Ürünlerinin Eldesi’, DÜ Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmi Aksoy ‘Süs ve Tıbbi Bitkiler Üretiminde Düzce Üniversitesi Botanik Bahçesi Örneği’ ve DÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ernaz Altundağ Çakır ‘Düzce Semt Pazarlarında Yemeklik Bitkiler’ başlıklı konularda bilgiler aktardı.

Sergi açılışları yapıldı
Panelin öğle arasında ise "Düzce Otları Tyche Bereket Festivali” sergilerinin açılışı yapıldı. Öğleden sonra atölye çalışmaları ile devam eden panele katkı sağlayan uzmanlara teşekkür belgesi takdim edilmesinin ardından ilk gün programı sona erdi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri