DÜZCE MUTFAĞI MARKA OLACAK

Gündem 8 Mayıs 2020 15:35
Videoyu Aç DÜZCE MUTFAĞI MARKA OLACAK
A
a

Düzce’nin kendine has lezzetlerinin bir marka olması için uzun süredir çalışma yürüten Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, yöre mutfağını önce profesyonel ellere bırakıyor ardından hazırlanan yemekleri Erguvan Sosyal Tesisleri ve Düzce Karsı’nda bir gurme gibi tadıyor. Başkan Yardımcısı Dr. Cengiz Tuncer’in eşi Sibel Tuncer’in bizzat yemeklere yeni soluk getirdiği çalışma sonucunda “Düzce Mutfağı Yemek Kitabı” nın tüm Türkiye ile buluşması hedefleniyor.

Düzce’nin lezzetleri, Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün öncülüğünde kitaplaştırılacak. Düzce kültürünün önemli bir parçası olan Düzce mutfağını kurumsallaştıracak bir çalışma yürüten Başkan Özlü, bunun için leziz ve kendine has yemeklerin yer alacağı Düzce Mutfağı Kitabı için uygulamalı bir çalışma başlattı.
Proje yürütücüleri: Sibel Tuncer ve Ayşe Çakı Yazgel 
Proje yürütücüleri olan Başkan Yardımcısı Dr. Cengiz Tuncer’in eşi Sibel Tuncer ve Ayşe Çakı Yazgel tarafından Erguvan Sosyal Tesisleri ve Düzce Karsı’nda hazırlanan Düzce mutfağının birbirinden enfes yemekleri Başkan Özlü’nün onayına sunuluyor. Kimi zaman Erguvan Sosyal Tesisleri kimi zaman ise Düzce Kasrı’nda önüne getirilen tabakları bir gurme gibi tadan Başkan Özlü, kitabın şekillenmesinde aktif rol oynuyor. Özlü, hem Düzceliler hem de gastronomi bilimi için nesilden nesile geçecek eşsiz bir kaynak hazırlatıyor.
Beltur çalışmaya katkı sağlıyor
Düzce’nin bu zenginliği Düzce Belediyesi iştiraki Düzce Beltur tarafından profesyonel bir çalışmayla kayda geçiriliyor. Çalışmayı uygulamalı bir şekilde Sibel Tuncer ve Ayşe Çakı Yazgel birlikte yürütüyor. Düzce mutfağının seçkin yemekleri profesyonel aşçılar tarafından hazırlanırken, yine profesyonel fotoğrafçılar tarafından çekimleri yapılıyor.
Ana menüyü bu yemeklerden oluşacak
Bu çalışmanın restore edilmekte olan Düzce Kasrı’nın ana menüsünü oluşturacağını belirten Başkan Faruk Özlü, “Yemek yapmak bir sanattır. Pek bilinmese de; güzel şehrimiz Düzce’de uzun yıllardır bu sanatın en güzeli icra ediliyor. Düzce’nin bu engin kültürünü hak ettiği gibi tanıtacağız” dedi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri
pakm