DÜZCE KUDÜS İÇİN AYAKTA!

Gündem 8 Aralık 2017 17:43
Videoyu Aç DÜZCE KUDÜS İÇİN AYAKTA!
A
a

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının ardından tüm yurt gibi Düzce de ayağa kalktı. Yüzlerce vatandaş Kudüs’e destek için dün Cedidiye Camii önünden Anıtpark Meydanı’na kadar yürüdü. Protokolünden STK temsilcisine, yaşlısından gencine, gazisinden emeklisine, işçisinden esnafına çok sayıda vatandaş, “Müslüman uyuma Kudüs’e sahip çık” sloganları arasında Amerika ve İsrail’e lanet okudu.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın yaptığı 'Kudüs, İsrail'in başkentidir' açıklamasının ardından Türkiye’nin dört bir yanından olduğu gibi Düzce’den de tepki sesleri yükseldi. Siyasiler ve sivil toplum örgütleri basın bildirileri ile Trump'ın açıklamalarını sert dille eleştirdi. ABD ve İsrail’e yönelik öfke, dün de protesto ve yürüyüşlerle devam etti.
Düzce Kudüs için tek yürek oldu
Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’nın bulunduğu Kudüs için dün Düzce tek yürek oldu. Cuma namazının ardından Cedidiye Camisi önünde toplanan yüzlerce vatandaş, Kudüs’e destek amacıyla düzenlenen yürüyüşe katıldı. Ellerinde “Özgür Kudüs İçin Ayaktayız” yazılı pankart taşıyan, Düzce Valisi Zülkif Dağlı, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, İl Jandarma Komutanı Albay Yılmaz Özdemir, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Deniz, ilçe belediye başkanları, siyasi parti il başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, gaziler ve çok sayıda vatandaş İstanbul Caddesi boyunca yürüdü.“Müslüman uyuma Kudüs’e sahip çık!” sloganları atan vatandaşlar tekbir sesleri ile caddeyi inletirken İsrail ve Amerika’ya lanet okudu. Anıtpark Meydanı’nda tamamlanan yürüyüşün ardından eller semaya kalkarak Kudüs için dualar edildi.

Dünyanın kan emici vampirleri olan sömürgeci ülkeler arasında değişiyor”
Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) adına basın açıklaması yapan İsa Yazıcıoğlu, İslam şehri Kudüs’e bu alçaklığı yapanları şiddetle kınayarak şöyle konuştu: “Her geçen gün İslam coğrafyası küresel sömürü düzeyinin kıskacında kan gölüne çevrilmektedir. Dün kendini muasır medeniyetler seviyesinde gören Avrupa’nın merkezinde Bosna’da yaşanan soykırım hafızalarımızda hala tazeyken, Suriye’de her gün bir insanlık dramı yaşanırken, Arakan’da naklen soykırımlarla, kimyasal silahlarla masum çocuk ve kadınlar katledilirken milyonlarca insan yerlerinden yurtlarında ayrılmak durumunda kalmıştır. Silahların menşei, dünyanın kan emici vampirleri olan sömürgeci ülkeler arasında değişirken, ölenlerin hep savunmasız Müslümanlar olduğu açık bir şekilde görülmektedir.”

Kudüs’ümüz işgalci İsrail’in siyonist emelleri doğrultusunda başkent ilan edildi”
Trump’ın siyonizme hizmet ettiğini ifade eden Yazıcıoğlu, “Aziz milletimiz bir yandan gönül coğrafyamıza ölümler yağdırılırken, bir yandan da kutsallarımız çiğnenip topraklarımıza el uzatılmaktadır. Hadsizliğin, saldırganlığın ve hukuksuzluğun geldiği son nokta son olarak siyonizmin bu devirdeki kullanışlı piyonu Trump aracılığıyla kıblemiz Kudüs’ümüz işgalci İsrail’in siyonist emelleri doğrultusunda başkent ilan etmiştir. İlk kıblemizin bulunduğu Filistin adım adım işgal altına alınmıştır.” dedi.Yazıcıoğlu son olarak, Filistin’in dar bir coğrafyada bulunan bir takım insanların meselesi değil tüm İslam aleminin meselesi olduğunu belirtti.

İsrail'in Filistin ve Kudüs'te varlığı gayri meşrudur”
İnsanlık tarihinin en kanlı dönemlerinden birinin yaşandığı zaman diliminde olduğumuzu ve alınan bu kararların İsrail’in Filistin’i işgal etme planının bir parçası olduğunu kaydeden Memur-Sen Düzce Şubesi Başkanı Ömer Faruk Çelebi ise şöyle konuştu: “Aslında Amerika Birleşik Devletleri 1995 yılında bu kararı almış ve çok manidar bir tarihte, Kudüs’ün müslümanların elinden çıkmasının 100. yılında bu karar uygulamaya konmuştur. Bu hareket basit bir hareket değildir. Siyonizm ve emperyalizm ortaklığının, oldukça sistematik ve iyi planlanmış bir hareketidir. ABD'nin Filistin davasına görüntüde tarafsız olma vasfını da bitirmiştir. ABD İsrail'le aynı statüde, işgalin tarafı olmuştur. İsrail'in Filistin ve Kudüs'te varlığı gayri meşrudur. Varlık sebebi işgaldir ve işgal devam etmektedir.”

Bedelini tüm dünya ve gelecek nesiller ödeyecek”
ABD ve Birleşmiş Milletler’in hukuk tanımadığını dile getiren Çelebi, “Bunun iki sonucu olabilir. Ya dünyadaki tüm devletler kendi hukukunu uygulayacak ve dünyaya kaos hakim olacak ya da Birleşmiş Milletler başta olmak üzere tüm uluslararası mekanizmalar ABD ve İsrail’in mevcut genel kabul gören hukuka uymasının gereğini sağlayacak. Aksi takdirde ABD’nin ve İsrail’in bu hadsiz uygulamalarının bedelini tüm dünya ve gelecek nesiller ödeyecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Dünya savaşı tablosu gerçekleşecek”
Memur-Sen Düzce Şubesi Başkanı Ömer Faruk Çelebi son olarak şu ifadelerde bulundu: “Dünya bir şiddet sarmalına girecek ve BM'nin kuruluş sürecinden hemen önceki dünya savaşı tablosu gerçekleşecek. Yeni bir Birleşmiş Milletler kurmak için milyonlarca canın yok olmasına, var olan BM ve tüm siyasi aktörler hep beraber karar verecektir. Bu açıklama, aynı zamanda hangi din, dil, ırk, coğrafyadan olursa olsun tüm dünyaya bu şiddet sarmalının önüne geçme çağrısıdır. Bu da BM Genel Kurulunun Filistin özel gündemi ile toplanıp karar alıp uygulanması ile önlenebilir.”

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri