DÜZCE EKONOMİSİ GÜÇLENİYOR

Gündem 21 Kasım 2018 16:12
Videoyu Aç  DÜZCE EKONOMİSİ GÜÇLENİYOR
A
a

Kısa süre içerisinde birçok şube açarak katılım bankacılığında sağlam adımlarla ilerleyen Vakıf Katılım Bankası Düzce Şubesi, dün gerçekleştirilen açılış töreni ile hizmete başladı. Açılışa katılan STK başkanları ve iş insanları, bankanın Düzce ekonomisine katkı sağlayacağını vurguladı. Ayrıca Düzceli esnaf ve ticaret kesiminin katılım bankacılığını artık ön saflarda tuttuğu üzerinde duruldu.

3 yıl önce kurulan ve bu süre zarfında Türkiye genelinde 90 şubeye ulaşan Vakıf Katılım, artık Düzceliler’e de hizmet verecek. İstanbul Caddesi üzerinde faaliyete başlayan bankanın açılışı, iş ve siyaset dünyasından birçok önemli ismin de katılımı ile gerçekleştirildi.Düzce esnafı ve ticareti için önemli ve olumlu katkılar sağması beklenen Vakıf Katılım Düzce Şubesi’nin açılış törenine katılan iş insanları, bankanın Düzce’ye nasıl bir katkıda bulunacağını Öncü Haber’e değerlendirdi.Açılan bankanın alternatif sayısını arttırdığı üzerinde durulurken, bu gelişmenin ekonomik olarak ferahlık sağlamasının beklendiği görüşlere yansıdı. Görüşlerde katılım bankalarına duyulan ön yargının da yersiz olduğu ifade edilirken, bankanın sağlayacağı faydalardan da bahsedildi.

Düzce katılım bankalarına teveccüh gösteren bir il”
Düzce’ye şube açmalarının gerekçeleri üzerinde duran Vakıf Katılım Bankası Genel Müdürü İkram Göktaş, “İhtiyaçlar, ekonomik büyüklüklere göre belirleniyor. Türkiye’nin ekonomik büyüklüğüne baktığımız zaman Düzce önemli bir il. Tabii biz ilin muhafazakâr yapısını da değerlendiriyoruz. Düzce katılım bankalarına teveccüh gösteren bir il.” dedi.

Bu algıyı yıkmamız lazım”
Katılım bankalarına karşı bir güven problemi olduğunu da sözlerine ekleyen Göktaş, “Biz bunun sanal olduğunu düşünüyoruz. Katılım bankalarının 35 yıllık geçmişi var. Bu süre içerisinde 1 katılım bankası battı. Diğer bir banka ise çeşitli sebeplerle sektörden çekildi. Yani 35 yılda 2 fire var. Ama konveksiyonel bankacılığa baktığınız zaman 35 yılda 30’dan fazla banka battı. Kimse bankacılık sistemi güvensiz demiyor. Bu algıyı yıkmamız lazım. Tabiri caiz ise biraz zalim eleştiriliyoruz.” ifadelerini kulandı.

Profesyonel bir iş adamı topluluğu yok”

Katılım bankacılığına duyulan güvensizlik ile ilgili konuşan Türkseven Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Türkseven, “Katılım bankacılığı Düzce’ye ilk geldiğinde böyle bir algı vardı. Ama Düzce esnafı ve ticaret adamları, katılım bankacılığını ön saflarda tuttu ve sahiplendi. Düzce katılım bankacılığından kazanmıştır. Biz Düzce Şubesi’nin ilk sıralarda açılmasından dolayı çok memnun olduk. Esnafımızın beklediği, daha sıkıntılı günlerde şemsiye kapatmamaktır. Sadece kredi mantığı ile çalışmak esnafımızı zedeliyor. Düzceli esnafımız sadece yöneticilik değil, kendi aile kültürü ve becerisi ile yöneticilik yapıyor. Düzce’nin özünde profesyonel bir iş adamı topluluğu yok. ‘Parayı vereyim, sen işini yap’ olmamalı, bu Dünya’da böyle değil” diyerek, verilen kredilerin takip edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Tüccarımızın alternatifini arttıracaktır”
Diğer bankaların da kısa zaman içerisinde Düzce’ye şube açacağını öngören Düzce Ticaret Borsası Başkanı Nurettin Karslıoğlu, “Bu Düzce ilimizin kapasitesinin genişlediğini gösteriyor. Her ne kadar ekonomik kriz olsa da hayat devam ediyor. Nüfus artıyor, işler büyüyor. Kimisi de borçlanarak büyüyor. Türkiye nasıl borçlanarak büyüyorsa, Düzce de bu şekilde büyüyor. Alternatiflerin fazla olmasının esnaflar için faydalı olduğu aşikârdır. Böyle bir bankanın katılım bankası açması bizim tüccarımızın alternatifini arttıracaktır” dedi.

Düzce ekonomisine katkı sağlayacak”
Vakıf Katılım Bankasının ilimize kazandırılmasını yorumlayan Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Düzce Başkanı Mehmet Tuncer, “Biz esnaflar olarak böyle bir katılım bankasının açılmasını talep ediyorduk. Devlete bağlı böyle bir katılım bankasının açılmasının Düzce ekonomisine katkı sağlayacağını düşünüyoruz. İnşallah bizim beklentilerimizi karşılayacak bir çalışma sergilerler.” diye konuştu.

Ekonomimizi ferahlatacak”
Vakıf Katılım’ın yaşanan sorunlara çözüm olacağını belirten Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi Ömer Demirtaş, “Mevduat anlamında yaşanan sıkıntılar var. Bu anlamda ekonomimizi ferahlatacağını ve Düzce’ye katkı sağlayacağını düşünüyorum.” sözleri ile temennilerini belirtti.

Nefes aldıracağını umuyorum”
Katılım bankalarının çalışma prensibine değinen Düzce esnaflarından Murat Dağbakan ise “Vakıf Katılım’ın ilimize kazandırılmasının çok yararlı olacağını düşünüyorum. Katılım bankalarının amacı olan tasarrufu, olmayan mevduata veya esnafa bir nevi dağıtmaktır. Düzce’ye nefes aldıracağını umuyorum.” ifadelerini kullandı.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 14:18
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri