DÜZCE’DE YAPRAK KIPIRDAMIYOR!

Gündem 27 Mayıs 2018 11:27
Videoyu Aç DÜZCE’DE YAPRAK KIPIRDAMIYOR!
A
a

Düzce’de büyük bir sorun olan özellikle madde bağımlılarının mesken tuttuğu metruk binaların yıkılması için düğmeye basan İçişleri Bakanlığı, tüm illerden gelen bilgiler doğrultusunda tespit çalışmalarını tamamladı. Belirlenen 60 bin 503 metruk binadan 19 bin 686’sı yıkılırken, depremde aldıkları hasar nedeniyle de yıllardır Düzce’nin göbeğinde tehlike teşkil eden atıl binalar için henüz yaprak kıpırdamıyor. Yetkililerin neredeyse 20 yıldır ‘Yıkılacak’ dediği bu yapılar, deprem anıtı gibi durmaya devam ediyor.

Türkiye’yi metruk binalardan kurtarmak için sene başında başlayan devam ediyor. Ancak hukuki süreç başta olmak üzere çeşitli gerekçelerle Düzce’de bulunan hasarlı binaların çoğuna hala balyoz vurulamıyor.

2015’te sayı 735’ti
2015 yılında Düzce’de 735 orta hasarlı binanın hala ayakta olduğu açıklanırken, 2014 yılından 2015 yılına yıkılan bina sayısının sadece 10 olması Düzce’de çalışmaların nasıl ağır ilerlediğini o dönem bir kez daha gözler önüne sermişti.

Söz değil icraat vakti
Düzce’de henüz hasarlı binalarda kurtulamazken, komşu illerde deprem kalıntısı olmamasına rağmen kullanılmayan metruk binalar yerle bir ediliyor. Yetkililerin söylemlerine sık sık ‘yıkılacak’ olarak yansıdığı hasarlı binalar konusunda artık söz değil icraat aşamasına geçilmesi hayati anlamda da önem taşıyor. Maddi bağımlılarının yuvasına dönmesinin yanı sıra hasarlı olmalarına bağlı olarak bulundukları çevrelerde tehlike oluşturan ve görüntü kirliliği de yaratan atıl binalardan neredeyse 20 yıldır kurtulamayan Düzce’de sürecin artık hızla ilerlemesi bekleniyor.

Başkan da ‘Kaldırılacak’ demişti
Son olarak Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, 12 Kasım Düzce depreminin 18’inci yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada depremden kalan şehrin göbeğindeki metruk binaların kaldırılacağını açıklamıştı. Başkan Ay, “Metruk binaların mülkiyet problemleri var. Bunları bir şekilde çözeceğiz. Şehir içinde bu tür binalar olmayacak.” demişti.

81 ilin valisine, “Metruk Binalar Genelgesi”
Diğer taraftan bilindiği gibi; İçişleri Bakanlığı, geçtiğimiz mart ayında 81 ilin valisine, “Metruk Binalar Genelgesi” göndererek, insanların can-mal güvenliğini tehdit eden, çevre kirliliğine yol açan, kent estetiğine uygun olmayan metruk binaların belirlenmesi istendi. Metruk binaların başta uyuşturucu satıcıları olmak üzere, suç işleyen kişilerin saklanma, uyuşturucu ve zararlı madde kullananlar ile suç örgütlerinin mesken tuttuğu alanlar haline geldiğine dikkat çekildi. Güvenlik açısından tehlike oluşturan bu metruk binaların mevzuata uygun şekilde yıkılması talimatı verildi.

60 bin 503 metruk bina belirlendi
Yapılan çalışmaların ardından Türkiye genelinde uyuşturucu satıcıları ile suç örgütlerinin kullandığı 60 bin 503 metruk bina belirlendi. Bu binalardan 19 bin 686’sı yıkıldı. Geriye kalan 40 bin 817 metruk binanın yıkımı için ise hukuki süreç devam ediyor.Düzce'deki hasarlı binaların yeni bir tehlike arz etmeden yıkılarak ortadan kaldırılması için şimdi gözler yetkili mercilerde…

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri