DÜZCE'DE SU ÇEŞMEDEN İÇİLİR Mİ?

Gündem 14 Kasım 2017 11:49
Videoyu Aç DÜZCE'DE SU ÇEŞMEDEN İÇİLİR Mİ?
A
a

Düzce'de 10 yıldır atıksu arıtma tesislerinin yapımı için bekleyiş sürerken, içmesuyu arıtma tesislerinin de revizyona ihtiyacı olduğu ortaya çıktı. Komşu il Sakarya ise 193 arıtma tesisi arasında revizyona ihtiyaç duyulmayan 3 şehirden birisi olarak Türkiye’ye örnek oldu.

Düzce’nin Melensuyu Koruma Havzası içine alınmasının ardından gündeme gelen ancak 10 yıldır yapım aşamasına geçilemeyen atıksu arıtma tesisleri konusunda bekleyiş sürerken, yapılan bir araştırma, içmesuyu arıtma tesislerinde de durumun pek parlak olmadığını gözler önüne serdi.Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde yapılan çalışma kapsamında ülke genelinde 193 arıtma tesisi incelendi. Arıtma kalitesi, ölçtüğü parametreler, içmesuyu ile ilgili sağlamış olduğu güvence, tesisin kalitesi açısından değerlendirildiğinde Türkiye’de 3 arıtma tesisinin revizyona ihtiyaç duymadığı tespit edildi. Bunlar Sakarya, Ankara ve Kocaeli olarak sıralandı. Bunların dışındaki diğer illerdeki bütün arıtma tesislerinde revizyona ihtiyaç duyulduğu gerçeği Düzce'deki mevcut içmesuyu arıtma tesislerinin elden geçirilmesi gerektiğini ortaya çıkardı.

"Sakarya’da su çeşmeden içilir"
Öte yandan Düzce gibi depremden sonra altyapısı büyük darbe gören Sakarya, yürütülen ciddi çalışmaların karşılığını görmeyi sürdürüyor. Başkan Zeki Toçoğlu, “İçmesuyu, kanalizasyon ve yağmursuyu altyapısına yaptığımız yatırımlara hem şehir merkezinde hem ilçelerimizde devam ediyor. Bizler biliyoruz ki sağlam altyapıya sahip bir şehir sağlam temeller üzerinde yükselecektir. Vatandaşlarımızın musluklarından kaliteli içmesuyu akması noktasında da ciddi çalışmalar hayata geçiyoruz. İnşa ettiğimiz ileri teknoloji ile donatılmış içmesuyu arıtma tesisleri ile de suları yüksek kalitede arıtarak vatandaşlarımızın musluklarına ulaştırıyoruz. Hamdolsun bu gayretlerimizin karşılığını da alıyoruz. Ülke genelinde 193 arıtma tesisi arasında revizyona ihtiyaç duyulmayan 3 şehirden birisi olduğumuza ilişkin veriler açıklandı. Sakarya’da su çeşmeden içilir diyoruz. İlgili kurumların uzmanları tarafından yapılan çalışmalar da bunu doğruluyor.” ifadelerini kullandı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri