DÜZCE'DE SOSYAL UYUM BİRİMİ AÇILACAK

Gündem 6 Temmuz 2018 13:53
Videoyu Aç DÜZCE'DE SOSYAL UYUM BİRİMİ AÇILACAK
A
a

Ülke genelinde olduğu gibi Düzce'de de gençlerin her türlü kötü alışkanlıktan korunması için çalışmalar devam ederken, devlet eliyle mücadeleye katkı amacıyla yeni uygulamalar devreye sokuluyor. Bu kapsamda 2018 yılı içerisinde 40 ilde hizmete sokulacak Sosyal Uyum Birimi, 2019 yılında 81 ilde faaliyete geçecek. Konu hakkında konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, bağımlılıkla mücadelede önemli bir basamağın da sosyal uyum süreci olduğuna dikkati çekti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde yer alan Sosyal Uyum Birimleri'nde, Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM)'nin model uygulamasının hayata geçirilmesine dair iş birliği protokolü düzenlenen törenle imzalandı. İmza töreni öncesinde konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, bağımlılığın bireyi ruhsal, bedensel ve sosyal olarak son derece olumsuz etkileyen bir halk sağlığı problemi olduğunu söyledi.

"2019'da 81 ile Sosyal Uyum Birimi açılacak"
Bakan Kaya, bağımlılıkla mücadelede önemli bir basamağın da sosyal uyum süreci olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Bu kapsamda tıbbi rehabilitasyonunu tamamlamış 18 yaşını dolduran gençlerimize yönelik Sosyal Uyum Birimleri'mizde hizmet projemizi bakanlık olarak geçen yıl hayata geçirdik. Ankara, İstanbul ve Antalya'da Sosyal Hizmet Merkezlerimize bağlı olarak 4 Uyum Birimimizi pilot olarak hayata geçirdik. Şimdi İzmir ve Konya'da da Sosyal Uyum Birimi açılışını tamamlamak üzereyiz. Bakanlığımız tarafından yürüttüğümüz bu pilot uygulamayı AMATEM'in bulunduğu iller öncelikli olmak üzere, aşamalı olarak tüm Türkiye geneline yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. 2018 yılı içerisinde 40 ilde Sosyal Uyum Birimi açılışını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. 2019 yılı içerisinde de 81 ilde tüm vatandaşların erişebileceği şekilde bu hizmeti yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Bu hizmetin yaygınlaştırılması ve daha etkin hale getirilmesi amacıyla bugün bu iş birliği protokolümüzü imzalayacağız."

"Bu iş birliğinin mücadele büyük bir çığır açacağını düşünüyorum"
Törende konuşan Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk de Yeşilay olarak bağımlılıklara karşı yürüttükleri çalışmalara ilişkin bilgi verdi. Öztürk, YEDAM'larda bağımlı bireyin ve ailesinin hem topluma kazandırılması hem de bağımlılıktan uzak kalabilmesi adına çok ciddi bir projeyi başlattıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti: "Sayın Bakanımız başından beri bu programımızın nasıl yürüdüğünü ve ilerlediğini çok yakından takip ediyor ve bir şekilde güçleri birleştirerek daha hızlı, hem zaman hem maddi olarak daha ekonomik, insanlara daha kolay ulaşabilen ama temelde bilimsel ve sonuç alan bir faaliyet yürütebilme adına da çok güzel bir iş birliği gerçekleştiriyoruz. Bu iş birliğinin karşımızdaki düşmana karşı bağımlılıklarla mücadele konusunda çok büyük bir çığır açacağını, bize çok büyük bir güç kazandıracağını, ülkemiz adına, ülkemizin kaynaklarının iyi değerlendirilmesi adına da çok önemli olduğunu düşünüyorum."

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 14:18
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri