DÜZCE’DE RENKLİ 1 MAYIS

Gündem 1 Mayıs 2018 15:15
Videoyu Aç DÜZCE’DE RENKLİ 1 MAYIS
A
a

1 Mayıs İşçi Bayramı yurt genelinde olduğu gibi Düzce’de de etkinliklerle kutlandı. Sendika ve sivil toplum örgütleri öncülüğünde Düzce Belediyesi önünden Anıtpark’a kadar gerçekleştirilen yürüyüş renkli görüntülere sahne oldu. Ellerinde dövizlerle 7’den 70’e etkinliklere katılan vatandaşlar, bayramı doyasıya kutladı. Önceki yıllara göre katılımın oldukça az olduğu gözlenen 1 Mayıs’ın huzur ve güven içinde geçmesi için çok sayıda emniyet mensubu görev yaptı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Düzce’de bu yıl da sendikalar, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları tarafından ortaklaşa kutlandı. Cumhuriyet Halk Partisi, Emek Partisi, KESK, DİSK, Birleşik Kamu İş, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikaları, Atatürkçü Düşünce Derneği, Eğitim-Sen, Eğitim-İş, Emekli-Sen, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Düzce şubeleri katılımlarıyla Düzce Belediyesi önünde toplanan işçiler, sloganlar eşliğinde Anıtpark’a kadar yürüdü. Ellerinde dövizler ve bayraklarla yürüyüşe geçen vatandaşlar, caddede renkli görüntüler oluşturdu.

İşçi Bayramı’nda da çalıştılar

Yürüyüşe az sayıda katılımı olması ve yürüyüş sırasında bazı işçilerin işçilerine devam etmesi de dikkatlerden kaçmadı. 1 Mayıs’ın huzur içinde geçmesi için çok sayıda emniyet mensubu görev yaptı.“Sendikalı işçiler işlerinden atılmaktadır”Yürüyüşün ardından Anıtpark’ta toplanan işçiler ve parti üyeleri adına konuşma yapan Birleşik Kamu İş Düzce İl Başkanı Hüseyin Arslan, şu ifadeleri kullandı:
İşçiler haftada altı gün 12 saat boyunca çalışıyor. Bu Amerika’da ele alınmış bir konudur. Ayrıca sendikalı olan işçiler işlerinden atılmaktadır. Tüm çalışanlar emekliliklerinde sefalete sürüklenmektedir. Sosyal hak ve özgürlüklerimiz elimizden alınmaktadır. Şeker fabrikaları bile satılarak halkın sağlığıyla oynanmaktadır. Türkiye’nin her şeyi yok pahasına satılarak yerli ve yabancı özel firmalara peşkeş edilmektedir. Yaşadıklarımızın çoğu 15 Temmuz nedeniyle çıkarılan OHAL’den sonra olmuştur.” şeklinde konuştu.

Emekçi, ulusal ekonomik büyümeden karşılığını almalıdır”
Hükümetten isteklerini de dile getiren Arslan, şunları kaydetti:“OHAL en kısa sürede kaldırılmalı, emekçi ulusal ekonomik büyümeden karşılığını almalıdır. Asgari ücret emekçi ve işçilerin insanca yaşayabileceği düzeye çıkarılmalı, yoksulluk ve işsizlik ortadan kaldırılmalı, hakça bir paylaşım düzeni kurulmalıdır. İşçilerin emekçilerin en önemli güvencesi olan kıdem tazminatına dokunulmamak, insanlarımız arasındaki kutuplaşmayı arttıran etnik ve mezhep temelli söylemlere son verilmelidir. Herkes için güvenceli bir iş, herkes için insanca yaşam hakkı sağlanmalıdır. Kamu kurumlanma çöreklenmiş tarikat ve cemaatlerin faaliyetleri durdurulmalı, kamuda liyakatla atamalar yapılmalı, hukuksuz tutuklamalara son verilmeli, herkes için adil yargılanma hakkı tanınmalıdır. Cumhuriyetin; çağdaş, laik, sosyal ve demokratik yapısını değiştirmeye yönelik uygulamalara son verilmelidir. Özetle, işsizliğe, yoksulluğa, hukuksuzluğa, baskılara, emperyalizme, taşeronlaştırmaya, güvencesiz ve esnek çalıştırmaya karşı eşit, özgür ve insanca bir yaşam istiyoruz.” ifadelerini kullandı.Konuşmanın ardından 1 Mayıs kutlamaları, şarkılar ve halaylarla sorunsuz şekilde tamamlandı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri