DÜZCE'DE ÖNCÜLÜK EDENLERE PLAKET 

Gündem 17 Ekim 2018 17:53
Videoyu Aç  DÜZCE'DE ÖNCÜLÜK EDENLERE PLAKET 
A
a

Düzce Osman Kuyumcu İmam-Hatip Lisesi tarafından İmam-Hatip Okullarının 67. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla kutlama programı düzenlendi. Okulun konferans salonunda düzenlenen programda İmam-Hatipliler’in geçmişte yaşadığı zorluklara ve engellemelere dikkat çekildi. Etkinliğe İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit’in yanı sıra imam-hatip okullarının Düzce’de kuruluşuna öncülük eden ve yaptığı yardımlarla eğitime önemli katkılar sağlayan Hacı Hidayet Türkseven de katıldı.

17 Ekim İmam-Hatip Okullarının 67. kuruluş yıl dönümü nedeniyle dün Osman Kuyumcu İmam Hatip Lisesi’nde bir program düzenlendi. Okul idaresi tarafından konferans salonunda gerçekleştirilen programa eğitim camiasından birçok ismin yanı sıra eğitime destek veren ve gelişmesini sağlayan iş adamları da konuk olarak katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program, Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile devam etti. Ardından kürsüye çıkan Osman Kuyumcu Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Varol Tayhan ve İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit öğrencilere hitap etti. Kürsü konuşmalarında imam hatip okullarından mezun olanların geçmişte karşılaştığı sıkıntılara parmak basıldı.
“İmam-hatiplerin tarihinde bedel ödeyen çok olmuştur”
Okul Müdürü Varol Tayhan konuşmasında şunları kaydetti: “İmam-hatiplerin tarihinde bedel ödeyen çok olmuştur. Özellikle 28 Şubat gibi dönemler, benim de içinde bulunduğum, benden önceki müdürlerin daha çok sıkıntı yaşadığı ama bize hissettirmediği dönemlerdi. Bunları hatırlamak istemesek de zihnimizde derin bir yer bıraktığını da görüyoruz. Çok şükür ki bütün bunlar atlatıldı. Önce önümüze koyulan katsayı zulmü, devamında başörtüsü zulmü, 2009 ve 2012’de, imam-hatip ortaokullarının açılması ile ortadan kalkmış oldu.”  
“En zor zamanlarında bile hizmetten geri durmadılar”
Düzce İl Milli eğitim Müdürü Murat Yiğit ise İmam-Hatip’in ne anlama geldiğini açıkladı. İmam-Hatip öğrencilerinin tarih boyunca birçok sıkıntı çektiğini belirten Yiğit, “İmam-Hatip demek, varoluş mücadelesi demektir. Gerçekten bu okullarımız, açıldığı ilk tarihten beri aslı olmayan iddialara ve ithamlara karşı varoluş mücadelesi vererek günümüze kadar geldiler. Bütün olumsuzluklara rağmen, imam-hatip camiası asil bir duruş sergileyerek mücadele etti ve faaliyetlerini sürdürdü. İmam-hatipliler en zor zamanlarında bile; vatanına, milletine, devletine ve değerlerine hizmetten hiçbir zaman geri durmadı.” şeklinde konuştu.
Program öğrenciler için hazırlanan, imam-hatip okullarının tarihi ve öğrenciler açısından imam-hatipin önemini anlatan video gösterimleri ile devam etti.
Video gösterimlerinin ardından, eğitime destek veren ve imam-hatip okullarının kuruluşunda liderlik gösteren Hacı Hidayet Türkseven ve eğitimcilik yapmış ve yapmakta olan birçok isim sahneye davet edildi. Konuklar yaptıkları kısa açıklamalarla deneyimlerini, öğrenciler ile paylaştı.
 “Allah’a şükür şu anda iyi durumda, hükümet de destekliyor”
Program sonrası Öncü Haber’e özel açıklamalar yapan Hacı Hidayet Türkseven İmam-Hatip Okullarının geldiği durumdan memnuniyetini dile getirdi. Türkseven, “Çok büyük bir başarı var. Allah yollarını açık etsin. Hepsini gözlerinden öpüyorum. Biz de az buçuk burada hizmet ettik. İnşallah bu şekilde devam ederler. Allah’a şükür şu anda iyi durumda, hükümet de destekliyor. İnşallah daha da iyi olacak. Zorluklar oldu ufak-tefek, onları atlattık. Şu anda iyi Allah’a şükür.” ifadelerini kullandı.
Programın sonunda eğitime ve imam-hatip okullarına yaptığı yardımlardan dolayı konuklara plaket verilerek teşekkür edildi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri