DÜZCE’DE KADIN GİRİŞİMCİ SAYISI ARTACAK

Gündem 5 Nisan 2018 13:23
Videoyu Aç DÜZCE’DE KADIN GİRİŞİMCİ SAYISI ARTACAK
A
a

Üretici ve girişimci ruha sahip kadınları bilgilendirmek ve kadın girişimciliğini en üst seviyeye çıkarmak amacıyla 2018 yılında Düzce’nin de aralarında bulunduğu 29 ilde İŞKUR ve KOSGEB işbirliğinde 32 saat süreli uygulamalı girişimcilik eğitimleri verilmeye başlandı. Söz konusu eğitimlerin Düzce’de başlaması dolayısıyla tören düzenlendi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı’nca uygulamaya koyulan 'Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı' kapsamında Düzce’de başlatılan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri’nin açılış töreni gerçekleştirildi. D-100 Karayolu üzerindeki bir otelde düzenlenen törene Düzce İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, KOSGEB İl Müdürü Arif Torun, İŞKUR İl Müdürü Ferat Acar, Düzce Üniversitesi İşletme Fakültesi öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Alper Ertürk ve Dr. Öğretim Üyesi Ufuk Gür, KOSGEB Eğitmeni Nuray Erdoğan, İl Müdür Yardımcısı Necdet Çiçek, şube ve ilçe müdürleri ile kursiyerler katıldı.
32 saat süreli verilecek
Eğitim programın açılış konuşmasını yapan İl Müdürü Kabaoğlu; “Üretici ve girişimci ruha sahip kadınlarımızı bilgilendirmek, uygulanabilecek projelerinin hayata geçirilmesinde etkinliklerini arttırarak tarımda kadın girişimciliğini en üst seviyeye çıkarmak amacıyla 2018 yılında ilimizin de yer aldığı 29 ilde İŞKUR ve KOSGEB işbirliğinde 32 saat süreli uygulamalı girişimcilik eğitimleri verilecek.” diyerek program hakkında bilgiler verdi.Bakanlık tarafından yürütülen “Genç Çiftçi” proje başvurularının alınmaya başladığını da anımsatan Kabaoğlu, girişimci kadınların bu projelere de başvurabileceğini sözlerine ekleyerek eğitimlerin Düzce’ye hayırlı olmasını diledi.
75 kadın çiftçi katıldı
Kırsal alanda yaşayan ve tarımın içinde yer alan 18-40 yaş arası 75 kadın çiftçinin katıldığı uygulamalı girişimcilik eğitimleri 6 Nisan 2018 tarihinde yani bugün tamamlanacak.
Eğitim alan kadın çiftçilere yönelik, Düzce’de kadın girişimciliğinin başarılı şekilde yürütüldüğü bir işletmeye teknik inceleme gezisi düzenlenecek.Eğitim sonunda kadın çiftçiler tarafından tahıllar, yemeklik dane baklagiller, seracılık, yem bitkileri, tıbbi-aromatik bitkiler, bağcılık, sebzecilik, meyvecilik, çiçekçilik, küçükbaş-büyükbaş hayvancılık, arıcılık, kümes hayvancılığı ipekböcekçiliği, ormancılık, sepetçilik, dokuma, işleme-pazarlama, aile işletmeciliği ve kırsal turizm konularında projeler hazırlanacak.
İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, KOSGEB Müdürlüğü, İŞKUR İl Müdürlüğü, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ve Düzce Üniversitesi yönetici/öğretim üyelerinden oluşan jüri tarafından değerlendirilerek dereceye giren proje sahibi kadın çiftçilere Kastamonu ilinde düzenlenecek olan “Bölgesel Proje Pazarı ve Sertifika Töreni”nde teşvik ödülleri verilecek.Türkiye genelinde dereceye giren projelere ise bakanlık tarafından 20-40 bin TL arasında destek verilerek projelerinin hayata geçirilmesi sağlanacak.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri