DÜZCE’DE FINDIK HASAT TARİHLERİ BELLİ OLDU    

Gündem 2 Ağustos 2022 16:58
Videoyu Aç DÜZCE’DE FINDIK HASAT TARİHLERİ BELLİ OLDU    
A
a

Düzce fındık hasadının sahil kesimi için 13 Ağustos, orta kesim için 18 Ağustos ve yüksek kesim için 24 Ağustos olarak belirlendiği bildirildi.  

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, 0-250 metre rakıma sahip sahil kesiminde hasadın 13 Ağustos'ta başlayacağı belirtildi.
Hasadın 250-500 metre rakıma sahip orta kesimde 18 Ağustos ve 500 metre üzeri rakımlı kesimlerde 24 Ağustos'tan itibaren başlanacağı aktarıldı. Yapılan açıklamada hasat tarihlerinin yanı sıra üreticilerin dikkat etmesi gereken konular hakkında bilgiler verildi.
ZAYİ VERMEMEK İÇİN DİKKAT
Bu kapsamda fındık hasadında zayi vermemek için her fırsatta ot temizliği yapılması gerektiğini vurgulayan müdürlük, çiftçileri şu uyarılarda bulundu:
“Bölgemizin yağışlı olması ve buna bağlı olarak da yabancı ot ve dikenlerin bol ve hızlı gelişme göstermesi fındık hasadını güçleştirmekte ve yere düşen fındıkların kaybolmasına neden olmaktadır. Üreticilerimiz tarafından fındık hasadına başlamadan önce fındık hasadını güçleştirmemesi ve yere düşen fındığın kaybolmaması için hasattan 5-10 gün önce fındık bahçelerinde ot temizliği yapılmalıdır.
 “HER FINDIK TARLASI AYNI ZAMANDA OLGUNLAŞMAZ”
Hasat olgunluğuna ulaşmadan toplanan fındıklarda randıman ve kalite kaybı yaşanacağından zamanından önce fındık hasadının yapılmaması önemlidir. Fındık çeşitlerinin hepsi aynı anda hasat olumuna gelmemektedir. Bu nedenle çeşitlerin ayrı ayrı ve hasat olumuna geldiğinde toplanması gerekir. Fakat bahçelerimizin karışık çeşitlerden kurulu olması, en azından bahçedeki hâkim çeşidin olgunlaştığında hasadın yapılmasını zorunlu kılmaktadır.”
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri