DÜZCE’DE FINDIK FİYATI NE KADAR?

Gündem 19 Ekim 2021 12:46
Videoyu Aç DÜZCE’DE FINDIK FİYATI NE KADAR?
A
a

Bir süredir 23 TL seviyesinde seyreden fındık fiyatlarında kısmi artış yaşandı. Düzce’de 50 randıman kabuklu fındık serbest piyasada 23 lira 50 kuruştan alıcı buluyor.

1 Eylül’de müdahale alımına başlayan Toprak Mahsulleri Ofisi’nin piyasayı dengeleme rolünü çiftçiye sunduğu ağır şartlar ve alım kotası nedeniyle iyi oynayamaması nedeniyle fındıkta tekel hale gelen İtalyan Ferrero şirketinin hamleleri 24 TL olan fiyatlarda düşüşe neden olmuş ve piyasayı tepetaklak etmişti.
Ferrero, TMO’nun görevini yapamamasını fırsata çevirdi
Ürününü TMO’ya veremeyen, verse bile kota nedeniyle yalnızca 3’te 1’ini satabilen üreticinin mecburi istikameti bu sezonda da serbest piyasa oldu. Okulların açılmasını fırsat bilerek düşük fiyat politikası belirleyen, piyasadaki bazı tüccarlardan fındık alımını keserek fiyatın düşük seviyelerde kalmasını sağlayan Ferrero nedeniyle fındık fiyatları geçtiğimiz günlerde açıklananın 3 lira 75 kuruş altına kadar düştü.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından levant kalite için 26 lira 50 kuruş, Giresun kalite için 27 lira olarak açıklanan fındık fiyatları serbest piyasada 22 lira 75 kuruşa kadar gerilemiş, bir yıllık emeğinin karşılığını alabilmek için ürününü bekleten üretici hüsrana uğramıştı.
Düzce’de fiyat 50 kuruş arttı
Öte yandan, bir yıl boyunca zahmetini çektiği ürününü değerinde satabilmek için bekleten üreticilere umutlandırıcı haber geldi. Bir süredir 23 TL seviyesinde ilerleyen fındık fiyatlarında yağışlı giden havaların fındık arzını yavaşlatması nedeniyle kısmi artış yaşandı. Geçen hafta itibariyle Düzce’de 50 randıman kabuklu fındık fiyatları 23 lira 50 kuruşa çıkarken bu hafta itibariyle de bu fiyattan işlem görmeyi sürdürüyor.
Önümüzdeki günlerde ne olacağı belirsiz
Fiyatın önümüzdeki günlerde nasıl seyredeceği ise bilinmiyor. Bazı tüccarlar artışın devam edeceğini öngörürken bazıları ise Ferrero’nun duruma el atma ihtimalini göz önünde bulundurarak fiyatların yeniden 23 TL seviyelerine kadar gerileceğini söylüyor.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri