DÜZCE’DE CAMİLERE GENÇLİK KOLLARI

Gündem 22 Kasım 2018 17:59
Videoyu Aç DÜZCE’DE CAMİLERE  GENÇLİK KOLLARI
A
a

Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla Müftülük Konferans Salonu’nda Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ramazan Muslu tarafından “Peygamber Efendimiz ve Gençlik” konulu seminer verildi. Programa katılan Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın gençleri cami ile buluşturmak ve ibadete teşvik etmek amacıyla 2 yıldır sürdürdüğü gençlik kolları oluşturma çalışmalarının Düzce’de de başlatılacağını açıkladı. Vali Dağlı, “Gençlik çalışmalarını ilk etapta 17 camimizin altında başlatıyoruz.” dedi.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’in dünyaya teşriflerini içinde bulunduran Mevlid-i Nebi Haftası nedeniyle Düzce İl Müftülüğü Konferans Salonu’nda bir program düzenlendi.
Programa Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ramazan Muslu, İl Müftüsü Hüseyin Can, ilçe müftüleri ve din görevlileri katıldı.
Program öncesinde misafirler, Kızılay Düzce Şubesi tarafından konferans salonu önüne kurulan stantta kan bağışında bulundu. Tasavvuf dinletisinin ardından Kuran’ı Kerim tilaveti ile başlayan program, Mevlid-i Nebi Haftası sinevizyon gösterisi ile devam etti.
“En önemlisi insan yetiştirmek”
Daha sonra günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, şunları kaydetti: “Her konuşmamızda, her birlikteliğimizde en fazla üzerinde durduğumuz konu insan konusu. Allah’a şükür maddi olarak devletimizin gücü büyük. Her türlü imkanımız var. Okullarımız artık kısa sürelerde yapılıyor. Yine alt yapılarımız yapılıyor. Sağlık teşkilatlarımız çalışıyor. Bunun yanında en önemlisi insan yetiştirmek. Bu da 4-6 yaştan başlıyor. Bu yaş grubunu çok önemsiyoruz. Bunun yanında gençlik çalışmalarına ağırlık vereceğiz. Tüm kurumlarımızla birlikte. Yine cami gençlik merkezlerini müftü hocamızın gündeme getirdiği, bizim de desteklediğimiz imamlarımızın da canla başla başladığı gençlik çalışmalarını ilk etapta 17 camimizin altında başlatıyoruz.”
“Hz. Muhammed’in dünyaya teşrifinin yıldönümü”
Programın açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü Hüseyin Can ise şöyle konuştu: “Burada ümmetine çok düşkün olan, onların sıkıntılarına katlanabilecek kadar üzülen, acıyan, şefkat Peygamberi, bundan 1400 sene önce Hira Ufku’ndan başlayıp, insanların gönüllerine dokunarak onların dünyalarını değiştiren Hz. Muhammed’in dünyaya teşriflerini içinde bulunduran Mevlid-i Nebi Haftası’na hoş geldiniz. Ülkemizin çeşitli illerinde gönüllere dokunmak üzere koşuşturan Ramazan Muslu Hocam bu kadar yoğunluğun içinde bize vakit ayırdı. Kendisine teşekkür ediyorum.”
Konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ramazan Muslu, “Peygamberimiz ve Gençlik” konulu konferansını verdi.
Diyanet’in projesi 2 yıl önce başladı
Öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığı, gençlerin cami ile buluşmaları ve ibadete katılımlarını teşvik amacıyla 2016 yılında gençlik kolları projesine imza attı. Buna göre; camilerle gençlerin bütünleşmesine vesile olması için camilerde gençlik kolları oluşturulacak. Gençler, söz konusu mekanlarda dini, sosyal ve kültürel faaliyetler gerçekleştirecek.  Öncelikle merkezi camilerde yapılanmaya gidilecek. Bu bağlamda, sabah namazı buluşmaları, sohbetler, Kur’an-ı Kerim öğrenimi gibi programlar gerçekleştirilecek. Gençlere yönelik eğitim ve kültür merkezleri açılabilecek, kamplar düzenlenebilecek.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 14:18
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri