DÜZCE’DE 8 NOKTADA BAŞLADI

Sağlık 1 Haziran 2021 17:40
Videoyu Aç DÜZCE’DE 8 NOKTADA BAŞLADI
A
a

Yeni tip koronavirüsle mücadelede bugün kademeli normalleşmenin ikinci aşamasıyla yeni bir dönem başlarken aşı takvimi de güncellendi. Düzce’de de merkez ve ilçelerdeki devlet hastanelerinde 50 yaş üstü vatandaşların aşılanmasına başlandı. Öte yandan Düzce’de aşı seferliğinde geride kalan 4.5 ayda 145 bin doz aşı uygulandı.

Türkiye bugün itibariyle yeni tip koronavirüsle mücadelede yeni bir dönem başladı. Kademeli normalleşmede ikinci aşamasında sokağa çıkma kısıtlamaları gevşetilirken uzun süredir kapalı olan restoran, kafe ve halı saha gibi işletmeler belirli kurallar çerçevesinde yeniden faaliyete başladı.
Yeni dönemin sloganı salgının kontrol altına alınmasında en önemli başlık olan aşılamaya dikkat çekmek amacıyla “Kolları sıvıyoruz” olarak belirlendi. Haziran ayı boyunca yoğun bir şekilde devam edecek aşı seferberliğinde ay sonuna kadar 20 yaş üstü tüm vatandaşların aşılanması hedefi koyuldu.
AŞI SIRASI 50 YAŞ ÜSTÜNDE
Alman BioNTech firmasından gelen aşılar ülke genelinde fiziki yeterliliğe sahip hastanelere dağıtıldı. Bu kapsamında aşı takvimi nisan ayından bu yana ilk kez güncellenerek bugün itibariyle 50 yaş üstü vatandaşların aşılanmasına başlandı.
MERKEZ VE İLÇE HASTANELERİNDE UYGULANIYOR
Bu kapsamda Düzce’de de Düzce Atatürk Devlet Hastanesi ile Akçakoca, Yığılca, Gölyaka, Cumayeri, Çilimli, Kaynaşlı’da bulunan entegre hastanelerde tamamlanan hazırlıkların ardından 50 yaş üstü vatandaşlara 1. doz aşı uygulamasına başlandı.
DÜZCE’DE 4,5 AYDA 145 BİN DOZ AŞI YAPILDI
Haziran sonuna kadar aşılanan sayısının hızla artması beklenirken 13 Ocak’ta başlayan aşı seferberliğinde geçen 4,5 ayda Düzce’de toplam 145 bin 593 doz aşı uygulaması yapıldı. 81 bin 885 vatandaşa 1. Doz aşısı uygulanırken, bunlardan 63 bin 708’ine ikinci dozu da uygulanarak aşılama süreçleri tamamlandı. Düzce’de birinci doz aşısını olanların oranı yüzde 20,7 olurken aşı süreci tamamlananların oranı da yüzde 16,12 oldu.
‘SIRASI GELEN MUTLAKA AŞI OLSUN’ UYARISI
Uzmanlar, 15 aydır hayatı kâbusa çeviren COVİD-19 salgınının son bulması için en etkili silahın aşı olduğunun ve toplum barışıklığının sağlanması gerektiğinin altını çizerken sırası gelenlerin mutlaka aşı olmasını istiyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri