DÜZCE ÇEVRE DÜZENİ PLANI DEĞİŞTİRİLDİ!

Gündem 14 Temmuz 2017 12:51
Videoyu Aç DÜZCE ÇEVRE DÜZENİ PLANI DEĞİŞTİRİLDİ!
A
a

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü Düzce çevre düzeni planının değiştiğini ifade ederek Düzce’nin 10 yıldır çözüm bekleyen bir sorununun daha çözüme kavuştuğunu belirtti. Yapılan değişiklik ile sanayi faaliyetlerini 40 madde ile sınırlayan yönetmelik kaldırılırken tavuk çiftliklerinin ruhsatlandırılmasındaki sıkıntıların aşıldığı bildirildi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün uzun süredir üzerinde çalıştığı Düzce çevre düzeni planı değiştirildi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, onaylanan yeni planla, eski planda yer alan ve Düzce’de sanayi faaliyetlerini 40 madde ile sınırlayan yönetmeliğin kalktığı, İSKİ'nin yasakladığı 12 maddelik doğaya zarar veren sanayi işlemlerini içeren sanayi tesisleri dışındaki tesislerin de kurulabileceği açıklandı.2008 yılında Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından onaylanarak yürürlüğe giren fakat sadece sanayide 40 maddelik Sanayi işlemine izin veren yönetmelik, uzun zamandır Düzce'nin gündemindeydi.

Düzce halkı kurtuldu
Konu ile ilgili 5 Ocak 2017 tarihinde bakan Özlü başkanlığında bütün tarafların katılımı ile Ankara’da başlatılan çalışmalar kapsamında Türkiye’nin hiçbir ilinde emsali olmayan uygulamadan Düzce halkının kurtulduğu ve Çevre düzeni planı'nda istenen değişikliklerin yapıldığı ifade edildi.Onaylanan yeni Çevre düzeni planı ile dikili tarım arazilerinde emsal 0,10’dan 0,30’a çıkarıldı. Mutlak tarım arazilerinde emsal 0,20’den 0,25’e, Özel tarım arazilerinde emsal 0,10'dan 0,30'a, Marjinal tarım arazilerinde emsal 0,30'dan 0,50'ye çıkarıldı.

Ruhsatsız tarımsal amaçlı yapılar ruhsatlandırılacak
Birçok çiftçinin yeni tarım tesisi kurmasının önü açıldı. Özellikle tavuk çiftliklerinin ruhsatlanması sırasında yaşanan sıkıntılar ortadan kaldırıldı.

Düzce turizmine katkı
Yeni düzenlemeyle bu yetki alt ölçekli planları yapmaya yetkili kuruluşlar olan özel idare ve belediyelere devredildi. Kararın Düzce'de turizmin gelişmesi için çok büyük önem arz ettiği belirtildi.

Düzce’de sanayicinin önü açıldı
Yeni düzenlemeyle Düzce’de sanayi, tarım ve turizm alanlarının belirlendiği, daha iyi bir kentleşmeye doğru önemli bir adım daha atıldığının belirtildiği açıklamada, “Türkiye'nin hiçbir yerinde emsali olmayan bu uygulamadan Düzce kurtuldu. Halkının yüzde 90'ı İSKİ havza planı içinde yaşayan Düzce, İstanbul'da bile yaşanmayan bu sıkıntılardan yeni çevre planı ile kurtulmuş oldu. Yeni çevre düzeni planı ile Düzce’nin önü açıldı.” ifadelerine yer verildi.

 

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri