DÜZCE BU ALANDA İLK 10’DA

Gündem 10 Nisan 2018 16:59
Videoyu Aç DÜZCE BU ALANDA İLK 10’DA
A
a

Düzce’de, üreticilerden gelen yoğun talep üzerine düzenlenen İstiridye Mantarı ve Beyaz Şapkalı Mantar Yetiştiriciliği Eğitimi yoğun ilgi gördü. Eğitimde, mantar yetiştiriciliğinde iller sıralamasına göre ilk 10’da yer alan Düzce’de doğal olarak yetişen birçok mantar çeşidi olduğu kaydedildi.

Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde görevli Müdür Yardımcısı Dr. Mustafa Öztürk ve Ziraat Yüksek Mühendisi Mustafa Kemal Soylu tarafından düzenlenen eğitime Düzce İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, çok sayıda çiftçi ve teknik personel katıldı.

Düzce’de doğal olarak yetişen birçok mantar çeşidi var”
Mantar yetiştiriciliği hakkında sunum yapan Dr. Mustafa Kemal Soylu; mantarın dünyadaki ve Türkiye’deki yeri ve öneminden bahsettikten sonra Beyaz Şapkalı Mantar ve İstiridye Mantarı yetiştiriciliği hakkında genel bilgiler verdi. Mantar yetiştirme ortamlarından bahseden Soylu, Düzce’de doğal olarak yetişen birçok mantar çeşidi olduğunu ve bunların değerlendirilebileceğini söyledi. Dünyada yetiştiriciliği yapılan ve kültüre alınmış birçok mantar türünü tanıtan Soylu bu mantarlarında artık ülkemizde de üretildiğinden bahsetti. 19 Mart 2018 tarihinde Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nde açılışı gerçekleşen Egzotik Mantar Üretiminde Şişe Kültürü Teknolojisinin Transferi ve Mantar Üretimi Mükemmeliyet Merkezi’nin faydalarından bahseden Soylu, şişe kültürü teknolojisinin mantar üretiminde otomasyon, maliyet düşürme ve verim artışı sağlanacağını, ayrıca bu teknoloji ile yeni mantar türleri (Kayın Mantarı, Enoki Mantarı, Kulacık Mantarı, Reishi Mantarı, Aslan Yelesi Mantarı v.b.) üretiminin yapılabileceğini ve mantar üretiminde örnek teşkil edecek bu tesisin ülkemizde mantar üreticilerine çok önemli ışık tutacağını, üretim tekniği modernizasyonunda gelişmeler sağlayacağı düşündüklerini belirtti.

Düzce’nin mantar yetiştiriciliğinde 10. sırada
Çiftçiler tarafından büyük ilgi gören toplantı sonunda İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, Düzce’nin mantar yetiştiriciliğinde Türkiye genelinde 10. sırada olduğunu söyleyerek üretim ve verimin arttırılması konusunda il müdürlüğü olarak çiftçilerin her zaman yanında olduklarını belirtti.Eğitim sonunda mantar işletmeleri ziyaret edilerek sorunları değerlendirilip, bilgilendirmeler yapıldı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri