DÜZCE ARTIK ‘DÜŞÜK RİSKLİ’

Gündem 23 Aralık 2021 12:18
Videoyu Aç DÜZCE ARTIK ‘DÜŞÜK RİSKLİ’
A
a

Yeni tip koronavirüs (COVİD-19) salgınına karşı 13 Ocak’ta başlayan aşı seferberliğinin yavaş ilerlediği kentlerden biri olan Düzce’de 18 yaş üstü en az iki doz aşılananların oranının yüzde 75’i geçti. Böylece Düzce ‘mavi’ kategoriye terfi eden iller arasında yer aldı.

Yeni tip koronavirüs (COVİD-19) salgınına karşı en önemli silah olan aşılama, 13 Ocak’ta ilk aşıların yurda ulaşmasıyla başlamıştı. İlk aşamada risk grupları üzerinden devam eden temmuz itibariyleyse 18 yaş üstü tüm vatandaşlara açılan aşı sisteminde Düzce bugüne kadar aşılamanın orta hızda ilerlediği kentler arasında yer aldı.
Düzce maviye boyandı
Bir süredir günlük 100’ün dahi altına inen aşılamada Düzce adım adım önemli bir gelişmeyi başardı. 18 yaş üstü en az iki doz aşılananların oranının yüzde 75’i geçti. Böylece Düzce ‘mavi’ye boynarak düşük riskli sınıfına terfi eden iller arasında yer aldı.
Hatırlatma dozu uyarısı
Öte yandan uzmanlar Düzce’nin henüz 2 doz aşılamada bu oranı yakaladığına dikkat çekerek. 3. Ve 4. Doz olarak uygulanana hatırlatma dozlarını olmayan vatandaşlara seslendi. Omicron varyantı tehdidi Türkiye’ye ulaşmışken vatandaşlar son aşılarının üzerinden 3 ay geçer geçmez hatırlatma aşılarını olmaları konusunda uyarıldı.
Turkovac hızlandıracak
Düzce’ye yabancı aşılara sıcak bakmayan bir kesimin varlığı da bilinirken yerli aşı Turkovac’ın acil kullanım onayı alıp seri üretime başlaması ve gelecek hafta yurt genelinde uygulanmaya başlamasıyla Düzce’de de aşılamanın bir miktar hızlanması bekleniyor. 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri
kklklllkkdsa