DÜZCE 'HIZLI TREN' İÇİN BASTIRIYOR

Gündem 29 Ekim 2018 17:14
Videoyu Aç DÜZCE 'HIZLI TREN' İÇİN BASTIRIYOR
A
a

Düzce, hızlı tren için dört koldan bastırıyor. Ankara-İstanbul arasını 1.5 saate indirecek olan ikinci hızlı tren projesi güzergahında Düzce'nin de olması için girişimler artarak devam ediyor. Bu kapsamda 31 Ekim'de Düzce Üniversitesi'nde gerçekleştirilecek olan ve Japon bilim insanlarının da katılım sağlayacağı Yüksek Hızlı Tren Çalıştayı'nda bir kez daha projenin Düzce açısından önemli üzerinde durulacak.

 

Maliyeti 5 milyar dolar olan proje güzergahının Düzce’den geçmesi için daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hitaben bir mektup kaleme alan Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Bölümü Dekanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar'ın mektupla sınırlı kalmayan girişimleri yarın (31 Ekim) düzenlenecek yeni bir çalıştayla perçinlenecek.

 

Ankara-İstanbul arasını 1,5 saate indirecek olan ikinci hızlı tren projesi ile ilgili geçtiğimiz günlerde TBMM Genel Kurulu’nda konuşan MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz da güzergah için Ankara-Kızılcahamam-Gerede-Bolu-Düzce-Hendek-Sakarya-İzmit-Gebze ve İstanbul önerisinde bulunmuştu. Projeye Düzce'nin de dahil olması için süren çalışmalar, akademik ölçekte devam ediyor. Eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanında bölgesel kalkınma çalışmalarına da destek vermeye çalışan Düzce Üniversitesi, 'Ankara-İstanbul Arası Yüksek Hızlı Tren Çalıştayı' düzenliyor.
 

Yüksek hızlı trenin Düzce-Bolu güzergahına çekilmesi için Düzce Üniversitesi’nde yapılacak olan çalıştayda, söz konusu projenin gelişmişlik sıralamasında yükseklere çıkması istenen Düzce’nin büyümesine sağlayacağı katkılar sıralanacak. Ayrıca ekonomik ve hızlı ulaşım imkanı sunan hızlı trenin yatırım süreci ve planlaması detaylı bir şekilde masaya yatırılacak.

 

Projenin önerilen güzergaha çekilmesi halinde Ankara ve İstanbul gibi iki metropol şehir arasında bulunan, ilçelere kurulanlarla OSB sayısı 5'e yükselen, hızla göç alan ve üniversite şehir olma yolunda ilerleyen Düzce'nin önemli ölçüde kalkınmasına kesin gözüyle bakılıyor.

 

Öte yandan Düzce Valiliği, Düzce Belediyesi ve Düzce Üniversitesi işbirliği ile ilk "Hızlı Tren Çalıştayı" 10 Nisan 2017 tarihinde yine Düzce Üniversitesi'nde gerçekleştirilmişti.

 

31 Ekim Çarşamba günü saat 14:00'da Düzce Üniversitesi Cumhuriyet Salonu'nda gerçekleştirilecek olan çalıştaya Japon bilim insanlarının da katılım sağlaması bekleniyor.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri