DÜBİT 'MİLLİ OYUNCAK' İÇİN HAZIR

Gündem 12 Şubat 2018 16:24
Videoyu Aç DÜBİT 'MİLLİ OYUNCAK' İÇİN HAZIR
A
a

Gümüşova'ya kurulacak Oyuncak OSB ile ilgili çalışmalarda önemli rol üstlenen Düzce Üniversitesi, protokol ve çalıştay aşamaları tamamlanan milli oyuncak sürecinin Ar-Ge Proje Pazarı aşamasında olduğunu açıkladı. Bu aşamada her kesimden tasarımcının, milli oyuncak için önerdiği tasarımlar yarıştırılacak. Seçilen tasarımlar, Düzce Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBİT)’ndeki 3 boyutlu yazıcılar kullanılarak prototiplenecek ve nihai format belirlenecek.

Yerli üreticileri bir araya toplayacak
Düzce’nin Gümüşova ilçesinde 1 milyar liralık yatırım bedeli ile kurulacak Oyuncak OSB için 2016 yılının aralık ayında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, PAGEV, Düzce Üniversitesi ve Düzce Sanayi ve Ticaret Odası arasında işbirliği protokolü imzalanmıştı. Yerli üreticileri bir araya toplayacak Oyuncak OSB, yaklaşık 2 bin kişiye istihdam olanağı sağlayacak. Kamu, vakıf, üniversite ve sanayiyi buluşturan proje sayesinde yerli oyuncak firmalarının yüksek katma değerli, milli duygulara dokunacak karakterli oyuncaklar üretmesi hedefleniyor.Gelinen süreçte akademik düzeyde çalışmaların devam ettiği Oyuncak OSB’de üretilecek milli oyuncak tasarımlarının Düzce Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBİT)’nde 3 boyutlu yazıcılarla prototipe dönüşeceği bildirildi. Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Uğur Hasırcı, konu hakkında bilgiler paylaştı.

Milli oyuncak tasarımları merkezdeki 3 boyutlu yazıcılarla prototipe dönüşecek
Merkezin milli oyuncak üretimi sürecindeki rolü ve sağlayacağı destekler hakkında önemli bilgiler aktaran Yrd. Doç. Dr. Uğur Hasırcı, milli oyuncak sürecinde protokol ve çalıştay aşamalarının ardından şimdi Ar-Ge Proje Pazarı aşamasında olduklarını belirtti. Bu aşamada her kesimden tasarımcının, milli oyuncak için önerdiği tasarımların yarıştırılacağını ve farklı disiplinlerden, her biri alanında uzman bir jüri tarafından dereceye giren tasarımların belirleneceğini söyleyen Hasırcı, seçilen bu tasarımların, Düzce Üniversitesi Tasarım Prototipleme ve Test Merkezi’ndeki 3 boyutlu yazıcılar kullanılarak prototipleneceğini ve bu prototiplerin milli oyuncak sürecinin tüm paydaşlarının değerlendirmesine sunularak seri üretim için nihai format belirleneceğini sözlerine ekledi.

Önerisi olan tasarımcılara da destek verilecek
Tasarım Prototipleme ve Test Merkezi’nin, sahip olduğu 3 boyutlu tarama ve 3 boyutlu yazıcı donanımlarıyla, milli oyuncak için hali hazırda fikir düzeyinde önerisi olan ve bu fikrini prototipe dökmek isteyen tasarımcılara da destek verdiğini dile getiren Yrd. Doç. Dr. Hasırcı, üretilen bir prototipin veya nihai ürünün yanmazlık özelliklerinin belirlenebildiğini, darbe dayanımı ve sertlik niteliklerinin karakterize edilebildiğini, merkezde bulunan Yaşlandırma Test Cihazı'nın, ürünün ekonomik ömrünün belirlenmesine olanak sağladığını dillendirdi.

Düzce Üniversitesi Tasarım Prototipleme ve Test Merkezi Sanayiye Can Suyu Oluyor
Diğer taraftan Düzce Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBİT) Müdürü Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş ve Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Uğur Hasırcı, Tasarım Prototipleme ve Test Merkezi’nin amacı, faaliyetleri ve bölgeye katkıları hakkında bilgiler paylaştı.
DÜBİT bünyesindeki Düzce Üniversitesi Tasarım Prototipleme ve Test Merkezi’nin şehirde ve bölgede bulunan sanayi kuruluşlarının prototipleme ve test ihtiyaçlarına hızlı ve doğru bir şekilde cevap verebilmek amacıyla kurulduğunu ifade eden Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, Merkezde sanayinin ihtiyaç duyduğu ve duyacağı birçok analizin gerçekleştirebildiğine dikkat çekti.

Düzce’ye ve bölgeye katkıları…
Düzce Üniversitesi Tasarım Prototipleme ve Test Merkezi’nin Düzce’ye ve bölgeye katkılarından söz eden Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, “Merkezimizde yer alan bölümlerimizde üniversitemiz öğretim elemanlarının Ar-Ge ve analiz taleplerine cevap vermenin yanı sıra halkımızın ve sanayimizin analiz ve Ar-Ge taleplerine de hızlı bir şekilde cevap verilmektedir. Sanayimizin üretim ve Ar-Ge faaliyetlerindeki problemlerinin ve ürün geliştirme çalışmalarının her aşamasında destek vermekteyiz. Sanayimizin karşılaştığı problemleri bize iletmeleri durumunda uzmanlarımızla çözüm üretmeye çalışıyoruz. İhtiyaç duyduğumuz noktada ise Üniversitemizdeki mevcut öğretim üyelerimizden destek alarak işlemleri gerçekleştiriyoruz.” şeklinde konuştu.

Su ve toprak analizlerinin yanı sıra gübreleme önerileri de yapılıyor
Halkın başta su ve toprak olmak üzere analiz taleplerine hızlıca ve tam doğru bir şekilde cevap verdiklerinin altını çizen Uğraş, “Özellikle toprak analizlerinde (başta fındık olmak üzere) 2017 yılı Mart ayında Tarım Bakanlığı yetkili laboratuvarı belgesini de almış bulunmaktayız. Toprak analizlerimizde, analize ek olarak halkımıza destek olabilmek için toprak uzmanı bir öğretim üyemizin gübreleme önerileri ve yorumlarını da analiz raporlarımıza ekliyoruz. Hali hazırda uluslararası geçerliliğimizi sağlamak için TÜRKAK akreditasyonu başvurumuzun son aşamalarına gelmiş bulunmaktayız. Çok kısa bir zaman dilimi sonrası akreditasyon sürecimizde tamamlamış olacağız. Böylece yapacağımız analizlerimizin uluslararası resmi geçerliliği de sağlanacaktır.” ifadelerini kullandı.

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri