DÜ'nün projesi MARKA tarafından kabul edildi

Gündem 1 Kasım 2018 00:13
Videoyu Aç DÜ'nün projesi MARKA tarafından kabul edildi
A
a

DüzceÜniversitesi (DÜ) Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü tarafından hazırlanan "Kompozit Kalıplama Tekniği ve Vakum İnfüzyon ile Kompozit Malzeme Üretimi Eğitimi" projesi, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından kabul edildi. 

Arş. Gör. Yakup Okan Alpay ve Arş. Gör. Rıdvan Ongun'un içerisinde bulunduğu ekibin hazırladığı projeyle ilgili açıklamalarda bulunan DüzceÜniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlyas Uygur, teknoloji üretmek için temel bilimlerin iyi bilinmesi gerektiğini söyledi.

Malzeme bilimi ve mühendisliğinin geçmiş çağları olduğu gibi geleceği de belirleyeceğini ifade eden Uygur, şöyle konuştu:

"Hafif, dayanıklı, ucuz ve güvenilir malzemeler kompozit bilimi sayesinde üretilebilmektedir. Temelde kompozit malzemelerin ana yapısı iki bileşenden oluşur. Bu bileşenlerden ilki, polimer, metal, seramik esaslı malzemeler olan matris malzeme, diğer bileşeninse cam elyafı, karbürler, aramid, naylon gibi malzemelerden oluşur. Bu iki temel bileşen üzerinden yapılan Ar-Ge çalışmaları ile kurşun geçirmez yelek, ıslanmayan kumaşlar, kir tutmayan camlar, helikopter parçaları, araç gövde parçaları, tenis raketi ve sörf tahtası gibi katma değeri yüksek ürünler üretilebilir." 

Uygur, Makine Mühendisliği Bölümü'nden Arş. Gör. Yakup Okan Alpay ve Arş. Gör. Rıdvan Ongun'un içerisinde bulunduğu "Kompozit Kalıplama Tekniği ve Vakum İnfüzyon ile Kompozit Malzeme Üretimi Eğitimi" adlı projenin, MARKA tarafından kabul edildiğini hatırlatarak, "Bölüm araştırma görevlilerimiz İzmit’te bulunan Doğu Marmara Kalkınma Ajansı genel binasında imza törenine katılmışlardır. Sanayi ve üniversitede, ilgi duyan herkesin katılabileceği bu eğitim programı, yeni yöntem ve tekniklerin uygulanmasına yardımcı olacak ve üretim verimliliklerini arttıracaktır. Bu gurur verici gelişme için değerli akademisyen arkadaşlarımı tebrik ediyorum." ifadelerini kullandı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri