DÖNER SERMAYEDE BU DÜZEN BÖYLE GİTMEZ

Gündem 19 Aralık 2019 16:52
Videoyu Aç DÖNER SERMAYEDE BU DÜZEN BÖYLE GİTMEZ
A
a

Türk Sağlık-Sen Düzce Başkanlığı tarafından, Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi bahçesinde Türk Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcılarının da katılımıyla yapılan basın açıklamasında, döner sermayede sistemin baştan aşağı yeniden revize edilmesi gerektiği üzerinde durularak, hükümete, “Bu düzen böyle gitmez. Döner sermayeler yükseltilmelidir. Döner sermayelerimiz mutlaka emekliliğe yansıtılmalıdır.” çağrısı yapıldı.

Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi bahçesinde, Türk Sağlık-Sen Düzce Başkanlığı tarafından basın açıklaması yapıldı.  Yapılan basın açıklamasına Türk Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcıları İsmail Türk, Mustafa Köse ve Mustafa Yiğit de katıldı. Döner sermayelerin yükseltilmesi gerektiği ifade edilen açıklamada, üniversite hastanelerinde çalışan sağlıkçılar için tayin sisteminin getirilmesini istendi.
Türk Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı İsmail Türk’ün yaptığı basın açıklaması şöyle:
“Ülkemizde son 10 yılda döner sermayeler kadar eriyen hiçbir ücret yoktur. Dibe vurmuş, tabanı görmüştür. Aşırı iş yükü bulunan ve çalışanların fedakârca hizmet yürüttüğü sağlık kurumlarımızda ne yazık ki iş döner sermayeye gelince önümüze kocaman bir sıfır rakamı konmaktadır. Her iki kurumun yöneticilerine de bu durum defalarca anlattık. Fakat yanlışta ısrar edilmeye ve sorunlar görmezden gelinmeye devam ediliyor. 5 Aralık’ta tüm Türkiye’de döner sermayelerimiz için alanlara çıktık. Döner sermayede bu düzen böyle gitmez. Sistem baştan aşağı yeniden revize edilmelidir. Döner sermayeler yükseltilmelidir. Döner sermayelerimiz mutlaka emekliliğe yansıtılmalıdır.”
Tayin hakkı istiyorlar
Yapılan basın açıklamasında değinilen bir başka konu da üniversite hastanelerinde çalışan sağlıkçıların tayin hakkının olmaması. Genel Başkan Yardımcısı İsmail Türk üniversite hastanelerinde çalışan sağlıkçılara bir an önce tayin hakkının verilmesini isteyerek şunları söyledi: “Bir diğer önemli meselesi de tayin haklarının olmamasıdır. Bu konuda YÖK ile görüşmüş ve kendilerine ilk etapta becayiş ve mazeret tayini hakkını tüm üniversite çalışanlarına getirilmesini talep etmiştik. Bugün eşinden ayrı, sağlık sorunu yaşayan ve bakıma muhtaç aile ferdinden uzak bir çalışma hayatına mahkum edilen arkadaşlarımız var. Üniversite eğitimine devam edemeyen çalışanlar var. Bu ne insani ne de vicdanidir. Devletin aileyi koruması vatandaşına eğitim hakkını kullanmasını sağlaması anayasal bir zorunluluktur. Üniversite çalışanlarının çiğnenen bu hakları bir an önce verilmelidir. YÖK Başkanı bu konuda bir atama ve nakil yönetmeliği çıkartacaklarını belirtmişti ama hala bu konuda somut bir adım atılmış değildir. Biz bir an önce bununda hayata geçmesini istiyoruz.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri