DOLARIN ATEŞİNİ DÜŞÜRMEK İÇİN…

Gündem 13 Ağustos 2018 13:56
Videoyu Aç  DOLARIN ATEŞİNİ DÜŞÜRMEK İÇİN…
A
a

Merkez Bankası'nın 'Finansal istikrarın desteklenmesi ve piyasaların etkin işleyişinin sürdürülmesi amacıyla bazı tedbirler aldığını' açıklamasının ardından döviz kurlarında gerileme yaşandı.

Günlerdir her gün dolar ve avroda artış yaşandığı dikkat çekerken, Merkez Bankası’ndan bu konuda açıklama geldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın likidite arttırıcı tedbirler ve zorunlu karşılık adımı sonrasında Türk Lirası yükseliş kaydetti.

Finansal piyasaların etkin işleyişinin desteklenmesi için…Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Finansal piyasaların etkin işleyişinin desteklenmesi ve bankalara likidite yönetiminde esneklik sağlanması amacıyla; Türk lirası zorunlu karşılık oranları tüm vade dilimlerinde 250 baz puan indirilmiştir. Yabancı para diğer yükümlülükler için aşağıdaki vadelerde zorunlu karşılık oranları 400 baz puan indirilmiştir.Yabancı Para Diğer Yükümlülükler Mevcut Zorunlu Karşılık Oranları Yeni Zorunlu Karşılık Oranları

1 yıla kadar (1 yıl dâhil) vadeli % 24 % 20

2 yıla kadar (2 yıl dâhil) vadeli % 19 % 15

3 yıla kadar (3 yıl dâhil) vadeli % 14 % 10
Yabancı para yükümlülükler için azami ortalama tesis imkanı yüzde 8’e çıkarılmıştır. Rezerv Opsiyonu Mekanizması kapsamında Türk lirası yükümlülükler karşılığında ABD dolarının yanısıra euro cinsinden de zorunlu karşılık tesis edilebilecektir. Değişiklik ile finansal sisteme yaklaşık 10 milyar TL ve 6 milyar ABD doları ile 3 milyar ABD doları tutarında altın cinsinden likidite sağlanmış olacaktır.”Merkez Bankası'nın 'piyasalara destek' açıklamasından önce 6.74 TL seviyesinde hareket eden dolar fiyatları, 6.56 TL seviyesine kadar geriledi. Anlık olarak değişen dolar saat 08.30 civarında 6.92'yi görürken saat 08.47'de 6.72 TL seviyesinde.Euro fiyatları Merkez Bankası açıklaması sonrasında 7.67 lira seviyelerinden 7.48 lira seviyelerine geriledi. Türk Lirası değer kazanırken, dövizde düşüşün devam edip etmeyeceği ise yapılacak girişimlerin ardından netlik kazanacak.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 14:18
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri