DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ZULMÜ DUYURMAK İÇİN YOLA ÇIKTILAR!

Gündem 21 Aralık 2018 12:46
Videoyu Aç DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ZULMÜ DUYURMAK İÇİN YOLA ÇIKTILAR!
A
a

Çin’de Uygur Türklerine yönelik yapılan insanlık zulmüne dikkat çekmek isteyen Uygur Türkleri, İstanbul’dan Ankara’ya gerçekleştirdikleri yürüyüş sırasında Büyük Birlik Partisi Düzce İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. Ziyarette bir açıklama yapan İl Başkanı Engin Bedir, “Biz bu vatandaşlarımızın yanında olmak ve dertlerini bütün dünyaya duyurmak zorundayız.” dedi.

Çin’in, Doğu Türkistan’da bulunan Uygur Türklerine yönelik yaptığı insanlık zulmüne dikkat çekmek amacıyla İstanbul’dan Ankara’ya yürümek üzere yola çıkan Uygur Türkleri 20 Aralık’ta Düzce’ye ulaştı. Büyük Birlik Partisi Düzce İl Başkanlığı tarafından ağırlanan Uygur Türkleri, İl Başkanı Engin Bedir tarafından karşılandı.

Biz bu vatandaşlarımızın yanında olmak ve dertlerini bütün dünyaya duyurmak zorundayız”

Burada bir basın açıklaması yapan Büyük Birlik Partisi Düzce İl Başkanı Engin Bedir, Doğu Türkistanlı Uygur Türkleri’ne yapılan soykırım karşısında nüfuslarının 35 milyondan, neredeyse yarıya düştüğüne dikkat çekerek şöyle konuştu: “İstanbul’dan çıkıp Ankara’ya yürüyen Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz Büyük Birlik Partisi’ni ziyaret etti. Biz kendilerini karşıladık. Rahmetli Genel Başkanımız Muhsin Yazıcıoğlu gibi biz de onların arkadaşları olarak Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin her zaman yanındayız. Onlar için elimizden gelen desteği yapıyoruz. Bu soydaşlarımız Doğu Türkistan’daki duyumu duyurabilmek için, İstanbul’dan Ankara’ya yürüyorlar. Biz de bilinçli Türk vatandaşları olarak bu vatandaşlarımızın yanında olmak zorundayız ve dertlerini bütün dünyaya duyurmak zorundayız. Şuanda Çin’de Doğu Türkistanlı soydaşlarımıza bilinçli ve koordineli bir biçimde 80 yıldır süre gelen zulmün yanı sıra 2 yıldır soykırım derecesine ulaşan katliamlar yapılıyor. Maalesef soydaşlarımıza yardım etmeyi bıraktık, seslerini bile duyurmuyorlar. Bu zulmü engelleyemiyorsanız onu duyurun diyor Peygamber Efendimiz. Bizim vazifemiz bu zulmü biran önce durdurup, bu zulmün biran önce son bulmasını sağlamaktır. İstanbul’dan Ankara’ya giden Grup Başkanı Ali Ekber Hocamız bu gruba liderlik yapıyor ve onunla birlikte yanında 30 kişilik grubuyla birlikte seslerini duyurmaya çalışıyorlar.”

Çin, Doğu Türkistan’ı işgal ettiği ve yaptığı soykırımlar için çok pişman olacak”

Bedir ayrıca Uygur Türkleri tarafından yapılmak istenen yazılı basın açıklamasını da okudu.

“Doğu Türkistan’da erkek çocuk demeden soykırım yapılıyor. Bundan haberiniz yok mu? Bizim davamız açlık davası değil. Soykırım davasıdır. Bu soykırıma susmak asla politik değil. Siz kim olursanız olun bize yapılan soykırım karşısında dik durmak ve yanımızda olmak sizin boynunuzun borcudur. Bizim başımıza gelen kara gün sizin başınıza da gelmesin. Çin, Doğu Türkistan’ı işgal ettiği ve yaptığı soykırımlar için çok pişman olacak. Pişmanlık ise nesilden nesle devam edecek. Onlara yardımcı olacaklar da çok pişman olacaklar.”

Doğu Türkistan’da yapılan soykırıma, herkes sessiz kaldığı için bu yola çıktık”

Yürüyüşe katılan 30 kişilik grubun lideri Ali Ekber ise, şunları kaydetti: “İstanbul’dan Ankara’ya gerçekleştirdiğimiz yürüyüş faaliyetimiz Türk halkına, dünya halkına, bu zulmü anlatmak için çıktık. Doğu Türkistan’da yapılan soykırıma, herkes sessiz kaldığı için bu yola çıktık. Türkiye’de yaşayan Uygur Türkleri’nin meselesi değil Doğu Türkistan’daki zulüm çeken kardeşlerimizin davasıdır. Doğu Türkistan’da olup biten zulümleri, soykırımları dünyaya duyurmak istedik. O kadar çaba gösterdik ama hiçbiri bize inanmadı. Maksadımız zulmü duyurmak ve dikkat çekmek için bu yola çıktık.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri