DOĞAL KAYNAKLARIN KORUNMASI AMAÇLANDI

Gündem 18 Nisan 2022 14:06
Videoyu Aç DOĞAL KAYNAKLARIN KORUNMASI AMAÇLANDI
A
a

1999 depremleri öncesi ve sonrası kurduğu ekiple Bolu ve Düzce için şehir planları hazırlayan Çankaya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Tunçer, tüm kamu kurumlarıyla görüşülen planların geniş bir bakış açısıyla oluşturulduğunu söyledi. Ayrıca doğal kaynakların korunması ve geliştirilmesinin hedeflendiğini vurguladı.

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi’nin hayata geçirdiği Orman Fakültesi Konferanslar Serisi’nin (OFKS) 67. sayısında “2022 Dünya Peyzaj Mimarlığı Ayı” nedeniyle “Bolu/Düzce Çevre Düzeni Planı Yaklaşımları” konusunda Çankaya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Tunçer bilgi ve deneyimlerini paylaştı.
Moderatörlüğünü Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Uzun’un yaptığı konferansın açılış konuşmasını Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu yaptı. Konferansın faydalı olması temennisinde bulunan Müderrisoğlu başarı dilekleriyle konuşmasını sonlandırdı.
“Depremden sonra Düzce için tekrar bir planlama çalışması yaptık”
Bolu ve Düzce ilinin şehir planını kurduğu ekibi ile oluşturan Prof. Dr. Mehmet Tunçer, yapılan planlama çalışmasının yaklaşık 25 yıllık bir tarihi olduğunu ve o zamanda Bolu ve Düzce’nin ayrılmadığını ifade etti. Depremden sonra Düzce için tekrar bir planlama çalışması yaptıklarını ifade eden Prof. Dr. Tunçer, Bolu ve Düzce şehir planı hazırlamada hiçbir sayısal verinin olmadığını, bu verileri kendilerinin oluşturduğunu söyledi. Verilerin sayısal ortamda hazırlanarak analiz, sentez ve değerlendirmeler amaçlandığını ifade eden Prof. Dr. Mehmet Tunçer, planlama tekniğini, “Esnek, sorunlara zaman içinde seçenekli çözüm getirebilen, durağan (statik) olmayan ‘Yapısal Plan’ olarak tanımladı. Planı hazırlarken tüm kamu kurumlarla görüşüp, yetkililerin dinlendiğini vurgulayan Tunçer, planın geniş bir bakış açısıyla oluşturulduğunu söyledi.
Prof. Dr. Mehmet Tunçer yapılan şehir planıyla, doğal kaynakların ve kültürel değerlerin korunması ve geliştirilmesi, yeni yerleşim alanları için; politika ve stratejilerin geliştirilmesi, tarım topraklarının ve orman varlığının korunması, çevre sorunlarının en aza indirilmesi, alt ölçeklerde hazırlanacak her türde fiziksel planlara girdi olacak planlama kararlarının temelinin oluşturulmasının amaçlandığını dile getirdi.
Katılımcılardan gelen soruları da yanıtlayan Çankaya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Tunçer, konferansa katılan ve ilgi duyan herkese teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri