DİLBER: TAVIR ALMAYI DOĞRU BULMUYORUM

Gündem 20 Ağustos 2019 11:38
Videoyu Aç DİLBER: TAVIR ALMAYI DOĞRU BULMUYORUM
A
a

Düzce Baro Başkanı Azade Ay’ın 2019-2020 Adli Yıl Töreni’nin Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılmasına tepki göstererek Düzce Barosu olarak katılım sağlamayacaklarını belirtmesinin ardından bir açıklama yapan eski Baro Başkanı Av. Arb. Ali Dilber, yargının sorunları ve meslek mensuplarının sıkıntılarının göz ardı edilip başkaca gerekçelerle tavır almayı doğru bulmadığını belirterek, Türkiye Barolar Birliği’nin almış olduğu törene katılma kararını desteklediğini ifade etti.

Düzce Belediye Başkan Danışmanı olan Av. Arb. Ali Dilber Düzce Barosunun Cumhurbaşkanlığı Kongre Merkezinde düzenlenecek olan Adli Yıl Törenine katılmamasını bildirmesi üzerine yaptığı yazılı açıklamada bu kararı desteklemediğini ve katılım sağlanmasının gerektiğine vurgu yaptı. Av. Ali Dilber açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılacak olan 2019-2020 Adli Yıl Töreni nedeniyle Yargıtay Birinci Başkanı’nca TBB ve Baro Başkanlarımız davet edilmiştir. İçinde bulunduğumuz dönemde ortada bir yargı sorunu olduğu, savunma sorunu olduğu dolayısıyla geciken bir adalet sorunu olduğu herkesçe malumdur. Yargının zayıf düşmesi yasama ve yürütmenin de elini zayıflatır. Savunmanın zayıflaması karar ve iddia makamını da zayıf kılar. Son açıklanan Yargı Reformu Strateji Belgesi sorunlar açısından malumun ilanı olup oradaki çözüm önerilerinin bir an önce uygulamaya geçmesi zorunluluk arz etmektedir.”
 ‘Cumhurbaşkanı devletin başıdır ’
Yargıya güvenin herkesin görüşlerinin dikkate alınarak olacağını vurgulayan Av. Ali Dilber açıklamasının devamında şu cümlelere yer verdi:
“Adil yargılanma, yargıya güven, savunmanın güçlendirilmesi ancak ve ancak herkesin taşın altına elini koyarak, herkesin görüş ve katkıları alınarak mümkün olacaktır. Anayasa’nın 104. maddesi, “Cumhurbaşkanı devletin başıdır. Bu sıfatla Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Türk milletinin birliğini temsil eder; anayasanın uygulanmasını, devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözetir.” diye belirtmektedir. Söz konusu Adli Yıl açılışına Sayın Cumhurbaşkanımız ve sayın TBB Başkanımız da katılacak olup Adli Yıl açılış nedeniyle birer konuşma yapacaklardır. Yargının sorunları ve meslektaşlarımızın sıkıntılarını göz ardı ederek başkaca gerekçeler ileri sürerek kenara çekilmeyi, tavır almayı kendi adıma doğru bulmuyorum. Bu noktada bir avukat, bir önceki baro başkanı olarak toplantının nerede yapıldığı, kimlerin katılıp-katılmadığı hususlarına bakmaksızın, törende hukuk ve adalet adına tespit ve çözüm önerilerinin yer alacağı ve sonrasında uygulamaya geçeceği; insan hakları, hukuk devleti hususlarında mesafe alma inancı ile 2019-2020 Adli Yıl Töreni’ne katılımın daha doğru olacağı düşüncesi ile Türkiye Barolar Birliği’nin almış olduğu törene katılım kararını destekliyorum.”

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri