DESOB BAŞKANI KAYIKÇI’DAN DEĞERLENDİRMELER

Gündem 8 Ekim 2018 18:19
Videoyu Aç DESOB BAŞKANI KAYIKÇI’DAN DEĞERLENDİRMELER
A
a

Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mustafa Kayıkçı, Türkiye’nin ekonomik yönden yaşadığı sıkıntılı sürecin her kesimi olduğu gibi esnafları da olumsuz etkilediğini belirterek, buna rağmen Düzce’de kepenk kapatan esnaftan çok dükkan açan olduğunu vurguladı ve ekledi: “3 esnaf kepenk kapatıyorsa 6’sı açıyor.”

Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Mustafa Kayıkçı, son dönemde ekonomik yönden yaşanan sancılı sürecin esnafa yansımasını değerlendirdi.

Mücadele ediyoruz”
Türkiye’deki ekonomik dalgalanmalardan esnaf ve sanatkarın da etkilediğini kaydeden Kayıkçı şöyle konuştu: “Dövizin yükselmesi ile alakalı hammadde girişleri dövizle olduğu için fiyat değişimleri söz konusu olabildi. Sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz kolay değil. Ama oturacak, hep böyle gidecek değil. Zaten zaman olarak da kış üzerine geldiği için de sıkıntılı bir dönem oluştu. Mücadele ediyoruz. Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi devrede olmamış olsaydı çok daha zor günler bizleri bekliyordu. Çünkü faizler çok yüksek. Bu para ile alıp yatırım yapılacak bir durum yok. Ben bu faizler geriye geldikçe bunun düzeleceğini düşüyoruz. Zor günler geçiriyoruz, sıkıntı büyük.”

Kepenk kapatandan çok dükkan açan var”
Ekonomik krize rağmen Düzce’de ilginç bir duruma da dikkat çeken Kayıkçı, “Düzce’de kepenk kapatan esnaftan çok dükkan açan var. 3 esnaf kepenk kapatıyorsa 6’sı açıyor. Tabii ilçelerde de çok fazla. En fazla yüzdeyi bu anlamda Çilimli alıyor.” dedi.

Krizi fırsata çevirmek isteyen çok insan var”
DESOB Başkanı Mustafa Kayıkçı, bir mücadelenin içerisinde olunduğunu vurgulayarak, “Biz esnaf ve sanatkarlar olarak şuna bakarız. Bugün organize sanayilerin dolu dolu çalışması bizim için avantajdır. Organizelerimiz devam ediyor ama Çilimli Organize’nin de hızlanması gerekiyor. Biz hizmet sektöründeyiz. Üretimimiz bizim yüzde 7’dir. Şoför, fırıncı bizim esnafımız bizim esnafımız. Fırıncı esnafımız çok zor durumlar yaşıyor. Çünkü una zam geldi. Devlet de un ithal etmenin, fiyatı düşürmenin derdinde. Bir mücadelenin içerisindeyiz. Ama bunu fırsata çevirmek isteyen çok tüccar var. Adına tüccar denirse. Bundan nemalanmak isteyen çok insan var. Biz ayakta durmanın, evimize ekmek götürmenin derdindeyiz. Bizim sıkıntılar çok masum sıkıntılar. Türkiye’de de Düzce’de de görüyorsunuz marketlere baskınlar düzenlenmeye başladı. Ticaret İl Müdürlüğü bu konuda iyi çalışıyor, bunu fırsata çevirmek isteyen büyük tüccarlar var. Esnafta bunlar yok. Gezip baktığınızda dünkü fiyatla bugünkü fiyat arasında fark yoktur. Üç senedir çaya zam alamadı bizim kahveciler odamız ama o zamandan bugüne çaya şekere yüzde 55 zam geldi.” diye konuştu.

Mal sahipleri hiç olmazsa kiracılara zamda insaflı olsunlar”
Bu ekonomik krizin en az zararla atlatılması için tavsiyelerde bulunan Kayıkçı şunları kaydetti: “Ben buradan seslenmek istiyorum. Hiç olmazsa bu yıl için şu mal sahipleri kiracılara zamda insaflı olsun. Gerçekten esnaf günlüğünü çeviremiyor. Zam yapmıyor, yarısı kendinden gidiyor. Marketlere bakın zam yapıyor. Ama bakkal idare ediyor. Esnaf böyle şeyleri çok gördü. Bunu da atlatırız diye düşünüyorum.

Belediyeleri insafa davet ediyorum”
Kayıkçı son olarak tavsiyelerine bir yenisini ekleyerek belediyelere seslendi: “Belediyemizle de iyi çalışıyoruz. Biz bu yarışı kazanacağız. Bu sıkıntılardan kurtulacağız. Belediyelere seslenmek istiyoruz. Bu çöp vergisi, bu atık vergileri çok arttı. Belediyeyi insafa davet ediyorum. Ödediğimiz su parası altında gelen vergilere şu an kıymayın. İşler toparlandığında fazlasını alın ama şu an yapmayın.”

Taşlı demeç vermekten kaçındı
Öte yandan esnafı bir nebze de olsa rahatlatmak amacıyla kredi veren bir kuruluş olan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nin ise sıkıntılı bir süreçten geçtiğimiz şu günlerde elini taşın altına koymak adına ne tür çalışmalarda bulunduğu merak konusu oldu. Haber merkezimizin demeç almak üzere talepte bulunduğu Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ertan Taşlı ise açıklama yapmayı reddetti.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri