DELTA VARYANTI YAYILIYOR

Sağlık 30 Haziran 2021 11:52
Videoyu Aç DELTA VARYANTI YAYILIYOR
A
a

Hindistan'da ortaya çıkan ve hızla yayılan Delta varyantıyla ilgili konuşan Sağlık Bakanı Koca, "Delta varyantı artıyor. Delta varyantı vaka sayısı 224'e, görülen il sayısı da 16 ilden 26 ile çıktı.” dedi. Bakan Koca’nın daha bönce delta varyantının en çok görüldüğü ikinci il olarak açıkladığı Düzce’de ise 18 hastadan 15’i taburcu edildi.

Kademeli normalleşmenin başlamasına 2 gün kala Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) parlamento muhabirlerinin sorularını yanıtladı.
Bakan Koca, Hindistan'da etkili olan ve daha bulaşıcı olduğu bilinen Delta varyantıyla ilgili de kritik bilgiler verdi.
Son dönemin büyüyen tehlikesi olan ve  18 kişiyle en çok görülen ikinci il olan Düzce’de de paniğe neden olan Delta varyantı ile ilgili de açıklama yapan Bakan Koca, "Delta plus daha yok ama delta varyantı artıyor. İstanbul'da 134 delta varyantı tespit edildi. 26 ilde vaka sayısı 224'e çıktı" ifadelerini kullandı. Buna göre Delta varyantı 10 ile daha yayılmış oldu.
DÜZCE’DE 15 KİŞİ TABURCU OLDU
Öte yandan sağlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre Düzce’de delta varyantı görülen 18 kişiden 15’i tedavileri tamamlanarak taburcu edildi. Halen 3 aktif delta varyantı koronavirüs hastasının tedavisine devam edilirken onlarla teması olanların da tedbir amaçlı karantina uygulamasına devam ediliyor.
İKİ DOZ AŞININ ARASI KISALABİLİR
Delta varyantına karşı da etkili olduğu açıklanan ve salgının bitmesinde ana omurgayı oluşturan aşı seferberliği ile ilgili de Biontech'de iki doz aşının arasının kısalabileceğine dikkat çeken Bakan Koca, "Yarın Bilim Kurulu'nda gündeme gelecek. Elimizde yeterli aşımız var. 4 haftaya çekilme durumu Bilim Kurulu'nun gündeminde olacak. 60 yaş üstü vatandaşlarımıza hatırlatma dozunun nasıl uygulanacağını da ele alacağız" diye konuştu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri