DEDE KORKUT ANILDI

Gündem 1 Mart 2019 13:31
Videoyu Aç DEDE KORKUT ANILDI
A
a

Orman Fakültesi Konferansları Serisi kapsamında; Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç; "Dede Korkut'un UNESCO Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası Temsili Listesi" ne girmesi nedeniyle; "Dedem Korkut: Han'ım Hey!" başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

Fakülte toplantı salonunda gerçekleşen etkinliğe; Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Necmi Aksoy ve Doç. Dr. Engin Eroğlu, öğretim elemanları ile öğrenciler katılım gösterdi. Dede Korkut Hikâyelerinin sözlü bir kültür olarak, dilden dile anlatıldığını ve 15. yüzyılda ismi belirlenemeyen kişiler tarafından yazılı esere dönüştürüldüğünü söyleyen Prof. Dr. İlhan Genç; kitabın, on iki destansı hikâyesinin kaleme alındığını ve bu eserin günümüzde iki orijinal yazması bulunduğunu belirterek bunlardan birinin, Almanya Dresden’de, diğerinin ise Vatikan’da yer aldığını ifade etti.
Dede Korkut hikayelerinde yaşanan olayların nerede geçtiğinin kayıt altına alınmadığını; ancak hikayede geçen dağ isimlerinden yola çıkarak bugünkü Azerbaycan ve civarında olduğunun tespit edildiğini söyleyen Prof. Dr. Genç, Dede Korkut Hikayelerinin edebi bakımdan çok nitelikli ve şiirsel bir yapıya sahip olduğunu sözlerine ekledi. Hikayenin kahramanı Dede Korkut Han’ın Oğuz Boyları’nın anlaşmazlığa düştüğü anlarda ortaya çıkarak bilgeliğiyle olayları çözümlediğini katılımcılarla paylaşan Rektör Yardımcısı Genç, bu hikayelerde aynı zamanda; ata sözlerine, deyimlere ve öğütlere de yer verildiğini söyledi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri