DAHA BÜYÜK BİR DEPREM OLABİLİR

Gündem 28 Mart 2018 16:49
Videoyu Aç DAHA BÜYÜK BİR DEPREM OLABİLİR
A
a

Gölyaka’da dün sabah peş peşe yaşanan depremler, Düzce’de bir kez daha aynı sorunun sorgulanmasına yol açtı: “Bunlar büyük bir depremin habercisi olabilir mi?” Konu hakkında görüştüğümüz Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü'nden emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Kaynak, 2 ihtimal üzerinde durdu.

Söz konusu sarsıntıların yüzde 51 olasılıkla çöküntü yani risk taşımayan depremcikler olabileceğini belirten Kaynak, yüzde 49’luk olasılıkta ise Gölyaka’nın doğusuna doğru bir ilerleme olabileceğine işaret etti. Söz konusu ilerlemenin daha büyük bir depremin 1 hafta ya da 10 gün içerisinde yaşanma ihtimalini ortaya çıkardığı mesajını veren Kaynak, yöre halkına “İhtiyatlı olun!” çağrısı yaptı.
Dün sabah en düşük 2.1, en yüksek ise 3.5 büyüklüğünde 4 depremin meydana geldiği Gölyaka’da tedirginliğe yol açan sarsıntılar, Düzce merkezde de hissedildi. 1999 yılında meydana gelen 2 büyük depremle adeta yerle bir olan şehirde uzun bir aradan sonra peş peşe yaşanan depremler herkesin aklına "Büyük bir depremin habercisi mi?" sorusunu getirdi. Konuyla ilgili Düzce Manşet Gazetesi’ne özel değerlendirmelerde bulunan Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü'nden emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Kaynak, önemli uyarılarda bulundu.

Büyüklüğü 4.5 civarında olsaydı…İlk olarak Gölyaka’da meydana gelen depremlerin şiddeti 4.5 civarında olmuş olsaydı tahminden değil kesin bilgiden bahsedilebileceğini belirten Kaynak, “Büyüklüğün 4.5 ve üzeri olduğu durumlarda Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü deprem odak mekanizma çözümü yaparak, depremin neden kaynaklandığını açıklıyor. Bu açıklama yapılabilseydi olasılık teke düşecekti. Şimdi iki ihtimal var.” dedi.

2 farklı yorum…
Kuzey Anadolu Fayı’nın Bolu – Adapazarı arasında üç adet Çek-Ayır Ovası (Fay hattının oluşturduğu çukurluklar içerisinde oluşan ova) oluşturarak yay çizdiğini belirten Kaynak, “Tam bu ovaların güney bloğunda ise Düzce Tektonik Yongası yer almaktadır. 1999 Doğu Marmara Depremi’nin doğu uzantısı Gölyaka’ya kadar çalışmıştı. Bu çalışan segmentin (Fay hattını oluşturan her bir küçük parçaya verilen ad) tam bittiği noktada oluşan depremcikler iki farklı yoruma açıktır.

 • Birincisi segment doğuya doğru ilerlemeye çalışıyor.

 • İkincisi, Düzce Çek-Ayır açıklığının güney batı yamacı “Eğim Atımlı Normal Fay” şeklinde oturmaya çalışmaktadır.

Segment uzantısı depremi olsalardı…”
“Bu seçeneklerden normal fay olanı daha ağır basmaktadır.” diyen Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü'nden emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Kaynak, “Çünkü segment uzantısı depremi olsalardı, biraz daha doğuda oluşmalarını beklerdim.” diye konuştu.

O olasılığı göz ardı etmek büyük ihtiyatsızlık olur”
Tüm bu tahminlerin ışığında yüzdesel bir değerlendirme yapan Kaynak, doğuya doğru ilerleme olasılığının daha büyük çapta bir depremin 1 hafta ya da 10 gün gibi bir zaman zarfında yaşanabileceği sonucunu ortaya çıkardığına işaret etti. Kaynak, şöyle konuştu: “Gölyaka’da yaşanan depremler yüzde 51 olasılıkla oturma çöküntü (oturma) depremcikleri olup risk taşımamaktadırlar. Ancak yüzde 49 olasılıkla Gölyaka Doğu segmentinin öncüleri olabilirler. Bu olasılığı göz ardı etmek büyük ihtiyatsızlık olur. Bu nedenle yöre halkının bir süre daha süreci iyi takip etmesi ve ihtiyatlı olması önerilir.”

Depremi önceden tahmin etme konusunda dünyadan daha ilerideyiz”
Türkiye’de depremi önceden tahmin etme konusunda yürütülen çalışmalar hakkında da konuşan Kaynak, “Dünyadan daha ilerideyiz. En azından 8-10 farklı yöntemle jeofiziksel alanlar belirlenerek uydu vasıtasıyla yapılarak kontrol merkezlerine gönderiliyor. Sadece Marmara Bölgesi’nde 50’nin üzerinde kontrol merkezi bulunuyor.” dedi.

Ya 1 saniye sonra ya da 30 yıl içerisinde olacaktır”
Son olarak yıllardır konuşulan Marmara Depremi konusunda da görüşlerini sorduğumuz Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü'nden emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Kaynak, “1912 yılında batıda, 1999 yılında ise doğuda bir enerji boşalması yaşandı. Ortada ise gerilim arttı. Ya 1 saniye sonra ya da 30 yıl içerisinde Orta Marmara Depremi’nin yaşanması bekleniyor. Tahimini büyüklüğü ise 6.6 ila 7.6 arasında olur.” şeklinde konuştu.

 

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
 • 15:55
 • 15:04
 • 14:34
 • 16:14
 • 09:25
 • 17:08
 • 17:04
 • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri