DAGEM DÜZCE'Yİ LİDER YAPACAK!

Gündem 11 Eylül 2018 14:34
Videoyu Aç DAGEM DÜZCE'Yİ LİDER YAPACAK!
A
a

Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM)'nin Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Meral Kekeçoğlu, geniş ormanlık alanları nedeniyle önemli bir propolis üretim lokasyonu olan Düzce’yi propolis üretiminde lider yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM)'nin “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması” süreci kapsamında yaptığı çalışmalarla ilgili, Merkez Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Meral Kekeçoğlu, önemli açıklamalarda bulundu.

Arı ürünlerinin üretim miktarını arttırmak temel hedef
DAGEM olarak; arı ürünlerinin çeşitliliği ve üretim miktarlarının arttırılmasının temel hedefleri arasında olduğunu ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Meral Kekeçoğlu, bu hedefe ulaşmak için ilk olarak propolis üretimi gerçekleştirdiklerini söyledi. Kekekçoğlu, şimdiye kadar sadece baldan gelir elde eden arıcıların gelir düzeyinin, propolis üretiminden elde edilen gelirler ile birlikte ikiye katlandığını da vurguladı.

Düzce’yi propolis üretiminde lider yapmayı hedefliyoruz”
DAGEM’in bölge halkına verdiği eğitimler sonucunda Düzceli arıcıların da propolis üretimi yapmaya başladığını söyleyen Kekeçoğlu, geniş ormanlık alanları nedeniyle önemli bir propolis üretim lokasyonu olan Düzce’yi propolis üretiminde lider yapmayı hedeflediklerini ve DAGEM olarak eğitim verdikleri tüm arıcıları, propolis üretimine yönlendirdiklerini dile getirdi. Propolis traplarının nasıl konacağı ve propolis elde ederken nelere dikkat edilmesi gerektiği hususunda arıcılara eğitim verdiklerine işaret eden Kekeçoğlu, ürettikleri propolisi de doğrudan satabilecekleri firmalar ile buluşturarak, üretim ve satış için protokol imzalanmasını sağladıklarını ifade etti. Ayrıca Kekeçoğlu, Düzce’nin bölgesel kalkınmasında arıcılık sektörünü ön plana çıkarmaya çalışan DAGEM’in; gerek arıcılığa yeni başlayacak olan arıcıların, gerekse teknik arıcılık hususunda eksikleri olan arıcıların eksiklerini tamamlamak üzere çalışmalarını sürdürmeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

Gençlerin arıcılık sektörüne ilgi duyması sevindirici”
DAGEM’in verdiği arıcılık eğitimlerine çiftçiler, arıcılar, kadınlar ve hatta üniversite öğrencilerinin de katıldığını dillendiren Kekeçoğlu, “Gençlerin sektöre ilgi duyması sevindirici. Eğitimlerde özellikle arı sütü üretimine öncülük edecek olan hanımlara ağırlık vermeye çalışıyoruz. Eğitimlere katılımın yüksek olması, arıcılık sektöründeki istihdamın her geçen gün artması ve üretimin artması açısından büyük önem arz etmektedir. Sektörde başta propolis olmak üzere bal dışındaki ürünlere talep arttı. Bu talebin karşılanması için biz de eğitim alan tüm arıcıları üretime yönlendiriyoruz. Biz eğitiyoruz, arıcı üretiyor ve özel firmalar da satın alarak son ürüne dönüştürüyor. Arıcılar olmazsa üretim olmaz. Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp alanında apiterapi son derece önemlidir. Bu uygulama için hammadde gereksinimi Düzceli arıcılar tarafından karşılanmaktadır.” sözleriyle açıklamalarına devam etti.

Apiterapi ve apiturizm oldukça popüler hale gelmiştir”
DAGEM’in arıcılık faaliyetleri ile ilgili uzun vadeli planlarından da bahseden DAGEM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Meral Kekeçoğlu, “Son günlerde apiturizm oldukça popüler hale gelmiştir. Dünyanın dört bir tarafından gelen ziyaretçiler (turistler), farklı ırk ekotipleri görmek, arı ve arı ürünleri ile tedavi olmak için ülkeler arası gezmektedir. Bizim Merkezimizi de özellikle kas hastaları, arı zehiri ile tedavi için aramaktadır. Bu nedenle apiterapi (arı ve arı ürünleri ile tedavi) ve apiair (kovan içi havanın solunması ile tedavi) konularında faaliyetlere başlanacaktır. Bu faaliyetler kapsamında Düzce’ye özellikle çok sayıda kas hastası ve astım hastasının gelmesi bekleniyor. Apiturizm, hem doğa turizmi, hem de sağlık turizmi kavramlarının yanında Düzce için de yeni bir sektör olarak yerini alacak. Düzce doğal güzellikleri, şelaleleri ve gen kaynakları ile turizm açısından son derece avantajlı bir konumdadır. Bu nedenle özellikle apiterapinin de içerisinde yer aldığı sağlık turizmi açısından mutlaka değerlendirilmesi gerekir. DAGEM olarak Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi kapsamında apiterapi ve apiturizm faaliyetlerini yaygınlaştırma çalışmalarımıza başladık. Çok yakında KOAH ve astım hastalarının ormandaki kovan havasında şifa bulması için gerekli çalışmalarımızı da tamamlamış olacağız.” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri