CUMHURİYET YÜRÜYÜŞÜ

Gündem 30 Ekim 2017 09:19
Videoyu Aç CUMHURİYET YÜRÜYÜŞÜ
A
a

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 94. yıldönümü kutlamaları kapsamında Düzce’de bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları tarafından “Cumhuriyet Yürüyüşü” düzenlendi. Etkinlik sonrası açıklamada bulunan CHP İl Başkanı Zekeriya Tozan, törenin daha verimli geçmesi için bando, ses düzeni ve platform konusunda Düzce Belediyesi’ne resmi müracaatta bulunduklarını ancak geri dönüş yapılmadığını belirterek, bu duruma tepki gösterdi.

Düzce’de, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yürüyüş düzenlendi. Atatürkçü Düşünce Dreneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Eğitim İş Sendikası, CHP, Vatan Partisi, Teksif Sendikası Düzce Şubesi, DÜZDER, Sağlık Emekçileri Sendikası, Depremzedeler Derneği, Petrol-İş Sendikası, Kristal İş Sendikası, Birleşik Metal İş Sendikası, Çevre Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Makine Mühendisleri Odası ve Yeşil Düzce Çevre Kültür Derneği olmak üzere 18 kuruluş tarafından organize edilen Cumhuriyet Yürüyüşü için belediye meydanında toplanan kalabalık, saatler 13.00'ı gösterdiğinde yürüyüşe geçti.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 94. yıldönümü kutlamaları kapsamında gerçekleşen yürüyüşe ellerinde Türk bayrakları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Düzce Belediyesi önünden başlayan Cumhuriyet Yürüyüşü, polisin geniş güvenlik önlemleri altında vatandaşların Anıtpark Meydanı’na girmesi ile devam etti. Burada saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması sonrası Eğitim-İş Düzce Şubesi Başkanı Hüseyin Arslan tertip komitesi adına günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptı.

Başka şansımız yok!”

Son yıllarda cumhuriyetin kurucu ilkelerinden uzaklaşılmaya başlanıldığını savunan Arslan, ülkenin geriye gitmemesi için çarenin cumhuriyete sahip çıkmakta olduğunu belirterek şöyle konuştu:

Son yıllarda maalesef cumhuriyetin kurucu ilkelerinden uzaklaşmaya başladık. Ülkemizde yaşadığımız, FETÖ darbe girişimi, artan terör olayları, komşularla yaşadığımız sorunlar, gelir adaletsizliği, kadınlarımıza yapılan şiddet, eğitim öğretimdeki geriye gidiş, iş kazalarındaki artış, kentlerimizin aşırı betonlaşması, adalete güvenin azalması hep cumhuriyetin temel değerlerinden uzaklaşmamız sonucundadır. Bu nedenle ülkemizde yaşayan herkes için tek çaremiz, kurtuluş yolumuz Cumhuriyete değerlerine, kazanımlarına sahip çıkmaktır. Cumhuriyetin bizlere sağladığı olanakları çağın gereklerine göre geliştirmektir. Başka şansımız yoktur.”

Çocuklarımıza bunu yapma hakkımız yok”

Milli Eğitim müfredatlarından Atatürk’ün isminin silinmeye çalışıldığını iddia eden Arslan, şu ifadelerde bulundu:

TBMM’nin etkisinin azaltılması ileride büyük sıkıntılar doğuracaktır. Milli Eğitim müfredatlarından Atatürk’ün silinmeye çalışılması ve yapılan sürekli değişim cumhuriyetimizi emanet ettiğimiz gençlerimizi umutsuzluğa sevk etmektedir. Gençlerimize, çocuklarımıza bunu yapma hakkımız yoktur. Ülkemizin kurum ve kaynaklarının, gerek özelleştirme gerekse taşeronlaştırma yöntemiyle belirli kesimlere aktarılması sonucu gelir dağılımında çok büyük uçurumlar doğmaktadır. Devletimiz, cumhuriyetimiz kurumlarıyla güçlüdür. Bu kurumlara getirilen liyakatsiz kişiler cumhuriyetimize telafisi çok zor olan zararlar vermektedir.”

Ne randevuya geri dönüldü ne de o imkanlar sunuldu”

Törenin ardından konuşan CHP Düzce İl Başkanı Zekeriya Tozan’ın hedefinde ise Düzce Belediyesi vardı. Törenin daha verimli geçmesi için Düzce Belediyesi’ne bir müracaat yapıldığını ancak geri dönüşün olmadığını dile getiren Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Zekeriya Tozan şöyle konuştu:

Tüm halkımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun. Aslında bugün cumhuriyetimizin doğum gününü kutluyoruz. Biz bugün sabah Vali Bey’in kabul törenine katıldık. Kapalı spor salonunda yapılan törene de katıldık. Ama uzun zamandır milli bayramlar halkımızla beraber kutlanmıyor. Bununla beraber içinde siyasi partilerin de bulunduğu 18 sivil toplum kuruluşu ile birlikte cumhuriyetin 94. yılını kutlamak üzere bu organizasyon tertip edildi. Bununla ilgili de tabanı daha da yaymak ve halkımızı işin içine daha da çekmek için belediye başkanlığına resmi müracaat yapıldı. Bando, ses düzeni ve platform için. Ancak ne randevuya geri dönüldü ne de halkımızın bayramı coşkuyla kutlaması için o imkanlar sunuldu. Eğer o imkanlar sunulsaydı yerel sanatçılarımız vardı ve şölen havasında bir kutlama olacaktı.”

Laiklik birleştirir”

Vatan Partisi İl Başkanı Fethi Sönmez ise şu ifadelerde bulundu:

Bugün Türkiye’de yine aynı savaşı veriyoruz. İçeride bölücülüğe karşı, dışarıda Amerikan kara gücüne karşı savaş veriyoruz. Şu an askerimiz Afrin-İdlib’de koridoru parçalıyor. Bugün yeniden cumhuriyeti keşfetme anlama ve bunu yeniden ayağa kaldırmak Türkiye’nin ihtiyacıdır. Laiklik birleştirir. Onun için laikliğin altını özellikle çiziyorum. Geçtiğimiz 15 Temmuz hain darbe girişimi de iyi bir öğreticidir. Toplumda bir bilinç sıçraması yaratmıştır. Amerika’nın batının bize kurduğu tuzakları görme açısından somut örnek olmuştur. Bundan sonra da bu birlikteliği tüm milletin beraberliğini sağlamak için hepimize görev düşüyor.”

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri