ÇİLİMLİ’YE ‘TARIM OSB’ MÜJDESİ

Gündem 6 Ağustos 2022 17:07
Videoyu Aç ÇİLİMLİ’YE ‘TARIM OSB’ MÜJDESİ
A
a

Köy ziyaretleri kapsamında Çilimli’nin Pırpır Köyü’nde halkla buluşan AK Parti Düzce İl Başkanı Mustafa Keskin, Çilimli Belediye Başkanı Muhsin Yavuz’un yıllar süren gayretli çalışmaları ve kendilerinin desteği ile yürütülecek ve ilçeyi kalkındıracak projenin müjdesini verdi. Sıcak sudan faydalanılan bir tarım türü olan jeotermal tarımı bu bölgede hayata geçirmek için gerekli araştırmalara 2023’ün ilk aylarında başlanacağını açıklayan Keskin, “Çilimli’ye Tarım OSB kurulması için düğmeye basıyoruz.” dedi.

AK Parti Düzce İl Başkanı Mustafa Keskin ve beraberindeki AK Parti heyeti Çilimli ilçesine bağlı Döngelli, Pırpır, Yeniköy, Karaköy, Çalılık, Tepe köylerini ziyaret etti. Yapılan ziyaretlerinde AK Parti heyeti, köy muhtarları, köy temsilcileri ve köy sakinleriyle bir araya geldi.
Düzenlenen programa AK Parti Düzce İl Başkanı Mustafa Keskin, AK Parti Düzce Milletvekili Fahri Çakır, Çilimli Belediye Başkanı Muhsin Yavuz, AK Parti Çilimli İlçe Başkanı Orhan Kansız, İlçe Kadın Kolları Başkanı Ayşe Eroğlu, İl Genel Meclis Başkanı Çiğdem Günal, İl Genel Meclis Üyeleri Osman İlhan, Mustafa Özlü ile Şükrü Sert, il yönetim kurulu üyeleri, parti üyeleri katıldı. 
“AK Parti’ye olan 21 yıllık güveni görmek bizleri mutlu ediyor”
Pırpır köyünde kılınan cuma namazının ardından açıklama yapan İl Başkanı Keskin, “Cumhurbaşkanımızın talimatıyla AK Parti teşkilatları olarak 81 ilin 81’inde tüm köylerimizi ziyaret etmek istiyoruz. Pırpır Köyü’ne misafir olduk. Tüm köy halkına, muhtarımıza, herkese çok teşekkür ediyorum. Bir grup teşkilat mensubumuz ve bir milletvekilimiz de Gölyaka’da. Gölyaka’nın köylerini dolaşıyor. Burada cumhurbaşkanımıza olan muhabbetin, AK Parti’ye olan 21 yıllık güveni görmek bizleri mutlu ediyor. Şuradan gayet açık ve net olarak Pırpır Köyü’nden söylüyorum, inşallah 2023’te cumhurbaşkanımızın önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti yeni ufuklara, yeni başarılara ve yeni hizmetlere açılacak.”
“Çilimli’ye Tarım OSB kurulması için düğmeye basıyoruz”
Keskin konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bizim bir projemiz var, yaklaşık 45 gün önce Tarım ve Orman Bakanımıza gittiğimizde gündeme geldi. Bunu paylaşmak istiyorum. Burada Çilimli Belediyemizle bir projemiz var. Bir sıcak su araması var, bunu yılbaşından sonra gerçekleştireceğiz. Burada sıcak sulu üretim dediğimiz topraksız üretimi bu bölgede yerleştireceğiz inşallah. Ona göre tarım organize sanayileri kurulacak. Bunun düğmesine basıyoruz. Yani burada çiftçilerimiz sadece mısır, fındık gibi bilinden ürünler değil de sıcak sulu tarım, jeotermal tarım dediğimiz bu organize sanayi buraya geldiğinde çok çok daha farklı bir pazar önlerine açılacak. Burada yetişen ürünler büyük metropollere İstanbul, Ankara’ya 1-1.5 saatte iletilecek ve buradan Düzce, köylümüz çok çok daha fazla kalkınacak inşallah. Bunun da haberini veriyorum. Teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.
Çakır: Çilimli için projelerimiz var
Milletvekili Fahri Çakır ise yaptığı konuşmada, “Çilimli’nin en büyük köyü olan Pırpır Köyü’ndeyiz. Düzce’nin en büyük köylerinden bir tanesi. Buradaki dostlarımızla hasret giderdik. Cumamızı birlikte kıldık. Bu güzel cuma gününde, Muharrem Ayı’nda burada bu sıcak karşılamadan dolayı özellikle başta muhtarımız ve tüm Pırpır Köyü halkına müteşekkiriz ve teşekkür ediyoruz. Sayın il başkanımın da katılımı ifade ettiği gibi burası ile ilgili bölgeye ilişkin projelerimiz var. Bu projeleri de inşallah kısa gelecekte gerçekleştirmek bizlere nasip olacak. Şüphesiz elimizden geldiği kadar vatandaşlarımızla buluşmaya devam ediyor ve teşekkür ediyorum.” dedi.
"Önümüzdeki yıl hem kendimiz ekeceğiz hem de vatandaşların ekmesi için destek vereceğiz"
Öte yandan demir, lif ve mineral deposu olarak bilinen siyah pirincin geçen yıl yapılan deneme ekiminden başarılı sonuç alan Çilimli Belediyesi, üretimi yaygınlaştırmak için proje geliştirdi.
Proje kapsamında 20 dönüm arazide toprak ve suyla buluşturulan besin değeri yüksek siyah pirincin ekimi yaygınlaştırılarak alım garantisiyle çiftçilerin ürüne yönlenmesi sağlanacak.
Projenin öncüsü Çilimli Belediye Başkanı Muhsin Yavuz, yaptığı açıklama, besin ve piyasa değeri yüksek siyah pirinci bölgede yetiştirmek için proje geliştirdiklerini söyledi.
Yavuz, tarımsal üretimin ve çeşitliliğin öneminden bahsederek, "Geçen yıl deneme ekimi yaptık ve oldu. Aslında amacımız; bölgemizde ciddi anlamda ekilen pirinci daha da geliştirmek. Konuralp pirinci oldukça meşhur ve bu pirincin bir kısmı ilçemiz sınırlarında üretiliyor. Biz de insanlarımız hem sağlıklı pirinç tüketsin hem de üreticimizi teşvik amacıyla böyle bir projeyi başlattık. İnşallah önümüzdeki yıl hem belediye olarak kendimiz ekeceğiz hem de vatandaşların ekmesi için destek vereceğiz." diye konuştu.
Projeyi ticari amaçlı yürütmediklerini vurgulayan Yavuz, "Sadece, bu bölgede bu işin olabileceğini, aynı zamanda bunun tanıtılmasını, bölge insanının bunun ne kadar faydalı bir ürün olduğunu görmesini istiyoruz. Üreticiler açısından kazançlı, tüketiciler açısından sağlıklı olduğunu göstermeye için çabalıyoruz." ifadelerini kullandı.
Yavuz, siyah pirincin tarihçesinden bahsederek, "Özellikle Orta Asya'da 'yasak pirinç' olarak biliniyor. Yasak denilmesinin sebebi; saray dışındaki halkın yemesi yasak olduğundan. Kaliteli ve sağlıklı olduğu için o dönemde sadece saraylarda tüketilirmiş ve bu yüzden yasak pirinç olarak adlandırılmış." dedi.
Türkiye'de siyah pirincin 2010 yılında üretilmeye başlandığını dile getiren Yavuz, kendilerinin de siyah pirinç üretimini yaygınlaştırarak tüketiminin artmasını sağlamaya çalışacaklarını sözlerine ekledi.
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri