CHP’Lİ VEKİLDEN “KARTEL BASKISI” İDDİASI…

Ekonomi 21 Temmuz 2021 13:53
Videoyu Aç CHP’Lİ VEKİLDEN “KARTEL BASKISI” İDDİASI…
A
a

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2021-2022 sezonu için fındık rekoltesi 650 bin ton, İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İFMİB) rekolte tahmin komisyonu ise 815 bin ton olarak açıkladı. CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, bakanlığın kartellerin baskısıyla ikinci bir rekolte hesaplaması yapmaya başladığını iddia etti.

Fındık sezonuna sayılı günler kala, fındık taban fiyatlarının belirsizliği devam ediyor. Düzceli fındık üreticilerinin gözü kulağı açıklanacak fındık fiyatlarında olurken, Tarım ve Orman Bakanlığı ile İstanbul Fındık Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından açıklanan iki farklı rekolte tahmini kafalarda soru işareti bıraktı. 
CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel’de fındık rekoltesi ile ilgili yapılan çelişkili açıklamaları değerlendirdi.
Adıgüzel, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın rekolteyi 650 bin ton civarında açıkladığını belirterek, “Bu rekolteyi beğenmeyen, fındık fiyatının düşük şekillenmesini isteyen yabancı fındık karteli ve onun taşeronluğunu yapan ihracatçı birliklerinin iki gün sonra oturdukları yerden 815 bin ton açıklama yapması edepsizliktir” dedi.
“Açıklanan düşük rekolte işlerine gelmedi”
Tarım Bakanlığı’nın komisyonunun içerisinde ihracatçı birlikleri temsilcisi dahil 10’a yakın devlet kurumu ve sektör temsilcisinin bulunduğunu savunan Adıgüzel, “Sonuç işlerine gelmedi. Oturdukları yerden sahadaki gerçeğin aksine daha yüksek bir rakamı açıklama yaptılar. Bununla da yetinmeyip kirli eller ve kirli ilişkiler ile tarım bakanlığına baskı yaparak yeniden rekolte çalışmasına ikna ettiler. 10 gün önce yapılmış rekolte çalışmasına rağmen Tarım Bakanlığı il müdürlüklerine ikinci kez rekolte çalışması yapılması talimatını veriyor. İşte bu ihanetin belgesidir. Geçmiş yıllarda böyle bir şey görülmemiştir. Neymiş 27 Temmuza kadar çalışmayı bitirin. Zaten bayram sonu millet bahçeye giriyor hasat başlıyor” diye konuşarak bakanlık tarafından gönderilen belgeyi delil olarak gösterip, “İşte bu ihanetin belgesidir” ifadelerini kullandı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri