CHP İLE İYİ PARTİ ANLAŞTI

Siyaset 22 Nisan 2018 13:32
Videoyu Aç CHP İLE İYİ PARTİ ANLAŞTI
A
a

CHP'den 15 milletvekili bugün istifa ederek İYİ Parti'ye katılmak üzere başvurdu. İYİ Parti seçim kanununa göre bir partinin seçime katılabilmesi için “TBMM’de gruplarının bulunması” şartını sağladı. Böylece Akşener 100 bin imzaya gerek kalmadan seçime girecek.

Ankara'da erken seçimler öncesi sıcak gelişme... CHP ve İYİ Parti yapılan görüşmeler neticesinde anlaştı. 15 CHP milletvekili İYİ Parti'ye geçti.Bu hamle ile İYİ Parti'nin TBMM'de grup kurarak seçime girmesinin sağlanacağı belirtildi.15 CHP’li milletvekili geçtiği takdirde, 5 milletvekili olan İYİ Parti TBMM’de grup kurma sayısına ulaşarak Seçim Kanunu’na göre, bir partinin seçime katılabilmesi için, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gruplarının bulunması şartını” yerine getirmiş oluyor.Böylece grup kuran İYİ Parti seçimlere katılmak için adayların ödemesi gereken 131 bin TL’yi vermeyecek. Öte yandan İYİ Parti seçim sürecinde hazine yardımından da faydalanabilecek.

Demokrasinin kazanması için bu adımı atıyoruz”
15 CHP'linin İYİ Parti'ye geçişiyle ilgili olarak TBMM'de açıklama yapıldı. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, yaptığı açıklamada şunları söyledi:“Demokrasimizin daha fazla tahrip edilmesini doğru bulmuyoruz. Toplumun daha fazla kutuplaşmasına izin vermeyeceğiz. CHP olarak demokrasi ayıbına karşı demokrasi arayışımız sürdüreceğiz. Demokrasinin kazanması için bu adımı atıyoruz. 15 milletvekilimiz CHP'den istifa edip İYİ Parti'ye katıldılar. Demokrasimiz için İYİ Parti'ye katılma kararı aldılar. Türkiye ve demokrasimize hayırlı olsun. Arkadaşlarımız demokrasi gaspına zırh olmuşlardır.”CHP'den istifa edip İyi Parti'ye geçen isimler arasında; Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, Anakara Mv. nihat Yeşil, Aydın Mv. Hüseyin Yıldız, Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Burdur Mv. Mehmet Göker, Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Bursa Mv. Erkan Aydın, Çorum Mv. Tufan Köse, İzmir Mv. Tacettin Bayır, Kayseri Mv. Çetin Arık, Kocaeli Mv. Fatma Kaplan Hürriyet, Niğde Mv. Ömer Fethi Gürer ve Zonguldak Mv. Ünal Demirtaş bulunuyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri