CHP FARKLI BİR ETKİNLİĞE İMZA ATTI

Gündem 8 Mart 2018 18:04
Videoyu Aç CHP FARKLI BİR ETKİNLİĞE İMZA ATTI
A
a

CHP Düzce Gençlik Kolları, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü”nde çok farklı bir etkinliğe imza attı. Anıtpark Meydanı’nda cinayete kurban giden çocuk ve kadınların isimlerinin yazılı olduğu kartonlara onları temsil eden objeler koyan CHP’li kadınlar, şiddet ve cinayetlere karşı farkındalık oluşturmayı amaçladı.

Babası tarafından öldürülen 3 yaşındaki Hira Akşener, 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Aslan, 17 yaşında sevgilisi tarafından öldürüldükten sonra parçalanarak çöp kutusuna atılan Münevver Karabulut gibi cinayete kurban giden pek çok isme dikkat çeken CHP’li kadınlar ellerinde pankartlarla meydana çıktı.
Bugüne kadar cinayete kurban giden çocuk ve kadınların isimlerinin yazılı olduğu kartonlarla yanında o isimleri temsil eden objeler ile meydana dolduran kadınlar, “Kadınız, haklıyız, kazanacağız”, “Dünya yerinden oynar, kadınlar özgür olsa”, “Şeker fabrikaları kapanmasın, kadınlar işsiz kalmasın” sloganları attı.

Kadın-erkek eşitliğinde maalesef 131. sıradayız”
Grubu temsilen bir basın açıklaması yapan partili Sevinç İleri, günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada şu ifadelerde bulundu: “8 Mart için etkinlik temamız görüldüğü üzere “Kadına Şiddet” temalı oldu. Çünkü geldiğimiz noktada kadın-erkek eşitliğinde maalesef 131. sıradayız. Konuyla ilgili olarak emek ve eşitliği tartışmamız gerekirken bizler sadece öldürmeyin, tecavüz etmeyin demekle yetiniyoruz. Sorumluluğu kendimizde arayıp cinsiyetçi kavramlara ve bahanelere dur demedikçe sadece cezaların daha caydırıcı olmasını bekleyerek kaybettirilmeye çalışılan kadın itibarını iade edebilmemiz maalesef mümkün değildir. Kadına şiddette yaşanan yüzde 1400 artış cinsiyetçi söylemlerin bizi nereye getirdiğinin en somut göstergesidir.”

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri