CEZA ALMAMAK İÇİN DİKKAT!

Gündem 5 Ağustos 2018 11:46
Videoyu Aç CEZA ALMAMAK İÇİN DİKKAT!
A
a

Düzce’de Kurban Hizmetleri Komisyonu kararları açıklandı. Yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla Düzce Valiliği’nde toplanan komisyon, vatandaşları temizlik başta olmak üzere dikkat edilmesi gereken konularda uyardı.

Vali Yardımcısı Haşan Ruhi Yaylacı başkanlığında İl Müftülüğü Şube Müdürü Rahmi Karatop, Belediye Başkanlığı Veterineri Ersin Ar. İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, Çevre Sağlığı Teknisyeni Erdoğan Mutlu, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Jeolojik Mühendisi Şebnem Keskin ve il kurum yetkililerinin katılımlarıyla Düzce Valiliği’nde Kurban Hizmetleri Komisyon Toplantısı yapıldı.

Kurban olarak kesimi yasaklanmıştır”
Toplantıda vatandaşların kurban kesimi sonrasında yapması gerekenler anlatılarak uymayanlara ceza kesileceği vurgulandı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:“Bayram boyunca Asar Deresi, Karaca Deresi ve Kalıcı Konutlar başta olmak üzere, dere kenarlarına, sokaklara, meydanlara, parklara kurban atıklarının atılmasının yasaklanmasına, bu meyanda vatandaşlarımızın sıkıntı yaşamaması için Belediye Başkanlığı Temizlik İşleri Müdürlüğü’nce çöp toplama hizmetlerinin daha kısa aralıklarla ve özenle yerine getirilmesine karar verilmiştir. İlimizde bulunan tüm kurban satış yerlerine, gebe ve damızlık değeri taşıyan dişi büyükbaş ve küçükbaş hayvanların girişi yasaklanmasına, kurban kesim yerleri mezbahane, bahçe, köy meydanı gibi yerlerde dişi büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kurban olarak kesimi yasaklanmıştır.”

Hükme aykırı davrananlara 625 TL”
Yasaklara uymayanlara cezai yaptırım uygulanacağı da belirtilerek, cezalar şöyle açıklandı:“Kurban kesim yerlerinde gerekli yasaklara uymayan ve önlem almadan kurban atıklarını toprağa veren tesislere ise Çevre Kanununun 20. maddesinin (i) bende gereğinde toplu kesimler için 58 bin 351 TL, bu fiilin konutlarda işlenmesi halinde bin 450 TL cezai işlem aynı kanunun 24. maddesi kapsamında uygulanır. Cadde, sokak ve parkları kurban kesim yeri olarak kullananlar ile kurban kesiminden sonra kan, atık ve iç organları sokak, cadde ve parklarda bırakanlara, yetkili birimlerce gerekli yasal yaptırımlar uygulanır. 5199 sayılı Kanunun 12. maddesinin ikinci fıkrasına göre hükümlere aykırı hareket edenlere hayvan başına 3 bin 150 TL idari para cezası uygulanır. 5199 sayılı Kanunun 14. Maddesinin birinci fıkrasının (e) bendine göre; kesin olarak öldüğü anlaşılmadan hayvanların vücutlarına müdahalede bulunmak yasak olup bu hükme aykırı davrananlara 625 TL para cezası uygulanır.”

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri