BU TALEP ÇOK KONUŞULUR!

Gündem 5 Mart 2018 13:12
Videoyu Aç BU TALEP ÇOK KONUŞULUR!
A
a

Esnaf, devletten AVM'lerin ve zincir marketlerin hafta sonu kapalı olması yönünde düzenleme yapmasını istiyor. Bu dikkat çeken talebi dile getiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, AVM'lerin açılış ve kapanışlarına kurallar konulması ve faaliyetlerinin şehir dışına alınmasını talep ederken, gerekçe olarak ise bu büyük işletmeler karşısında esnafın ayakta zor durmasını gösterdi.

AVM'ler ve zincir marketler için kurallar koyulması talebi yeniden gündemde... Gerekli düzenlemeler yapılmazsa esnafların kepenk kapatacağı ve cadde mağazacılığının biteceği savunuldu.

"Esnaf ve sanatkâr yok olma noktasına geldi"
Esnaf ve sanatkârın AVM'ler ile zincir marketler yüzünden sıkıntı yaşadığını dile getiren Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Esnaf ve sanatkâr, AVM'ler karşısında yok olma noktasına geldi. Bizim esas sıkıntımız, kuralların koyulmaması. Biz part-time insan çalıştırıyoruz. AVM'lerin çalıştırdığı elemanlar 13-14 saatlik iş temposuna dayanamayıp işi bırakıyor. İsteğimiz, AVM'lerin ve zincir marketlerin hafta sonu kapalı olması. Bu büyük işletmeler karşısında esnaflar dükkânını kapattığında cadde mağazacılığı yok olacak ve tekel konumuna gelecekler. İsteğimiz çok zor değil." ifadelerini kullandı.

"Devletin haksız rekabetin önüne geçmek için düzenleme yapması gerek"
AVM'lerin gelişmişliğin göstergesi olduğunu ancak açılış ve kapanışlarına kurallar konulması gerektiği görüşünü dile getiren Palandöken, "Faaliyet şehir dışında göstermeliler. Aksi takdirde kendileri de batma noktasına gelip çözüm aramaya başlıyorlar. En önemlisi sanayici zaten kendi ürettiği malı kendi mağazasında satıyor. Sanayici perakende sektörüne yatırım yaparsa sektörü çökertmiş olur. Zaten zor koşullar altında ayakta durmaya çalışan küçük esnafın sanayicilerle mücadele etmesi mümkün değil. Esnaf ve sanatkâr, tüketici haklarını koruyan bir kesim. Esnaf ve sanatkârın hakkını da devletin güvence altında tutması ve perakende sektöründeki haksız rekabetin önüne geçmek için düzenleme yapması gerek.' şeklinde konuştu.

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri