BU ÇARKI DÖNDÜRMEKTE KARARLIYIZ

Gündem 5 Ekim 2018 16:46
Videoyu Aç BU ÇARKI DÖNDÜRMEKTE KARARLIYIZ
A
a

Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu Başkanı Ahmet Aydan, ayakkabı sektörün durumunu ve yaşanan gelişmeleri değerlendirerek, bu yıl ki ihracat rakamlarında ithalatı geçtiklerini belirtti ve “Amacımız yılsonuna kadar, 800 Milyon $’a ulaşmak.” dedi. Karamsar olunmaması gerektiğinin altını çizen Aydan, “Biz bu çarkı döndürmek istiyoruz ve bunda kararlıyız. Amacımız bir an önce normale dönmek.” diye konuştu.

Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu Başkanı Ahmet Aydan, İstanbul’da katıldığı bir fuarın ardından Düzce’yi ziyaret etti. Ayakkabıcılar Çarşısı’nda esnaf ile bir araya gelen Aydan, sorunları dinledi ve çözüm yolları üzerine görüşlerini paylaştı.Ayakkabıcı esnaflarıyla görüşmesinin ardından kameraların karşısına geçen Başkan Aydan, sektörün geleceği ile ilgili düşüncelerini aktardı.

İhracatımız 570 milyon $ civarında”
Düzce ve Türkiye’de ayakkabıcıların yaşadığı sıkıntılara vakıf olduğunu belirten Federasyon Başkanı Ahmet Aydan, dolar kurundaki dalgalanmadan en çok etkilenen sektör olduklarını söyledi. Yaşanan gelişmelerden ümitli olduğunu sözlerine ekleyen Aydan şu ifadeleri kullandı: “Bu hafta içerisinde, 81 ilden gelen arkadaşlarımızla, Sakarya’da bir toplantı yaptık. Bu toplantıda bütün sorunlarımızı masaya yatırdık ve çözüm önerilerimizi hazırladık. Ardından bütün arkadaşlarımızla İstanbul’a ‘31. Ayakkabı ve Moda Fuarı’na gittik. Fuardan çok ümitlenerek geldim. Çünkü bu fuara 81 ülkeden katılımcılar geldi. Bu katılımcılar bugün (dün) itibari ile siparişlerini vermeye başladı. Arkadaşlarımızın yüksek miktarda sipariş alması bizi sevindirdi. Ülkenin en önemli sektörü ayakkabıdır. Bizim olmazsa olmazımız ihracattır. Bir ivme yakalayarak ihracatta, ithalatı geçtik. Temmuz ayı itibari ile ihracatımız 570 milyon $ civarında. Amacımız yıl sonuna kadar, sayın cumhurbaşkanımızın da desteği ile 800 milyon $’a ulaşmak. Bunu yakalayacağımıza inanıyoruz. Hatta bu sayıyı 1 milyar $’a çıkartmak da istiyoruz.”

Var gücümüzle çalışıyoruz”
Ayakkabı sektörünün eskiden çek usulü ile yürütüldüğünü ve yeniden bu uygulamaya dönülmesi gerektiğini dile getiren Aydan, “Biz bu çarkı döndürmek istiyoruz ve bunda kararlıyız. Kesinlikle karamsar olmamalıyız. Amacımız bir an önce normale dönmek. Aslında normaldeyiz ama daha iyi ve güzel olmasını, bütün atölyelerimizin çalışmasını istiyoruz. Bunun için var gücümüzle çalışıyoruz. Bir dalgalanma yaşadık ama kısa sürede güzel gelişmeler yaşayacağımıza inanıyorum.” şeklinde konuştu.Başkan Aydan, doların yükselmesi ile fırsatçıların meydana çıktığını belirtti. Aydan, dosyalarını hazırlayıp, Ticaret Bakanlığı’ndan denetim isteyeceklerini söyleyerek açıklamasını tamamladı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri