BU BÖLGEDE ÜRETİLECEK!

Gündem 6 Kasım 2017 15:17
Videoyu Aç BU BÖLGEDE ÜRETİLECEK!
A
a

Türkiye’nin en büyük 5 firmasının bir araya gelerek üreteceği yerli araçla ilgili çalışmalar başladı. Dünyanın en büyük otomobil üreten fabrikalarından olması beklenen fabrikanın yeri için Marmara Bölgesi kararlaştırıldı. Ulusal basında çıkan habere göre; ilk etapta düşünülen iller Bursa, Sakarya veya Kocaeli... ‘Yerli otomobil Düzce’de üretilebilir mi?’ sorusuna Öncü Haber'de yanıt veren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ise “Yer konusu, ikinci 24 ayda bakacağımız bir konu. Onu o zaman değerlendiririz.” yanıtını vermişti.

Türkiye’nin 60 yıllık rüyasını hayata geçirecek yerli ve milli otomobil için ilk adım geçtiğimiz günlerde atıldı. Türkiye'nin Otomobili Projesi'nin ayrıntıları da ortaya çıkmaya başladı. 5 firmanın ortaklığıyla üretilecek olan yerli aracın ilk adımı fabrika olacak.Dünyanın en büyük otomobil üreten fabrikalarından olması beklenen yerli otomobil fabrikasının yeri için Marmara Bölgesi kararlaştırıldı. Fabrikanın Bursa, Sakarya veya Kocaeli bölgesinde kurulması planlanıyor. Ayrıca yerli aracın parçaları için de 3 bin 130 tedarikçi firma ile görüşülecek.

Parça parası ülke içinde kalacak
Öte yandan yerli aracın üretilmesinde önemli katkı sağlayacak olan tedarikçi firmalar da hazır. Türkiye’de faaliyet gösteren dünyanın en büyük otomotiv firmalarının araçlarına malzeme üreten tedarikçi firmalar yerli aracın üretimine de önemli oranda hız kazandıracak. Buna göre yerli aracın parçaları için de Türkiye’de bulunan 3 bin 130 tedarikçi firma ile görüşülecek. Böylece araç parçalarına harcanacak olan milyarlarca dolar da ülke içerisinde kalıp Türkiye ekonomisine önemli oranda katkı sağlamasının yanında sektörü de oldukça canlandıracak. (Kaynak: Yeni Şafak)

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri