BOLU’DA HEDEF 1,5 MİLYON ZİYARETÇİ YERLİ VE YABANCI TATİLCİLERİN GÖZDE MEKANI OLDU

Gündem 22 Ekim 2018 10:27
Videoyu Aç BOLU’DA HEDEF 1,5 MİLYON ZİYARETÇİ YERLİ VE YABANCI TATİLCİLERİN GÖZDE MEKANI OLDU
A
a

Yüzde 65'i ormanlarla kaplı olan, bünyesinde Abant, Gölcük ve Yedigöller gibi doğa harikası alanları barındıran "tabiatın kalbi" Bolu, yerli ve yabancı tatilcilerin yoğun ilgi gösterdiği mekanlar arasında yer aldı.

Ankara ve İstanbul gibi iki metropol kent arasında yer alan ve kolay ulaşım sağlanan Bolu, dört mevsim ayrı güzelliğe bürünen Gölcük ve Abant tabiat parkları ve Yedigöller Milli Parkı ile yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.
 Sonbaharda renk cümbüşünün yaşandığı doğa harikası alanları, 9 ayda yaklaşık 1 milyon 250 bin kişi ziyaret etti. Abant ve Gölcük tabiat parkları ile Yedigöller Milli Parkı, özellikle sonbaharda, yeşil ve sarının bütün tonlarının harmanlandığı doğasıyla farklı bir tatil geçirmek isteyenlere alternatif sunuyor.
 "Orman denizi" olarak adlandırılan Yedigöller bölgesi, yurt içinden ve dışından gelen fotoğraf tutkunlarının da gözde mekanı oluyor. Fotoğrafçılar, bölgede güzel fotoğraflar çekebilmek için uzun süre çalışma yapıyor.
 "Doğal alanları ziyaret edenlerin sayısı her yıl artıyor"
 
Bolu Valisi Aydın Baruş, yaptığı açıklamada, kentin dört mevsim barındırdığı ayrı güzellikle hem Türkiye'de hem de dünyada bilindiğini ve doğal alanları ziyaret edenlerin sayısının her yıl arttığını aktararak,"2017'de Gölcük, Abant ve Yedigöller'e 1 milyon 250 bin kayıtlı ziyaretçi aldık. Bu yılın 9 ayı itibarıyla da 1 milyon 150 bin civarındayız. Bu rakamın yılsonuna kadar 1,5 milyonu geçeceğini düşünüyoruz" diye konuştu.
 Baruş, Yedigöller bölgesinin, özellikle ekim ayı ortası ile kasım ayının ilk haftalarında ülkenin her tarafından ziyaretçi ağırladığını aktararak, "Özellikle fotoğraf ve film çekimi yapmak isteyen ziyaretçilerimiz oluyor. Kamp yapmak isteyen gençlerimiz oluyor. Bu bölgeye özellikle birkaç hafta içerisinde, hafta sonları binlerce ziyaretçi alacağımızı tahmin ediyoruz. Abant ve Yedigöller'de artık jandarma ve sağlık ekiplerimiz hafta sonları görev yapıyor. Vatandaşlarımızın rahat ve huzurlu bir şekilde buralarda vakit geçirebilmesi için her türlü imkanı seferber ediyoruz" ifadelerini kullandı.
 Baruş, konaklama anlamında da tatilcilerin il ekonomisine önemli katkı sağladığını ifade ederek, "2017'de 750 bin konaklama var ilimizde. Bunun önemli bir oranı yerli turist. Yabancı turist oranı yüzde 9'lar seviyesinde. Farklı ülkelerden tatil için Bolu'ya gelen insanlar var. Bunu ne kadar çok çeşitlendirirsek ilimizi ne kadar iyi tanıtırsak yabancı turist sayısının önümüzdeki yıllarda artacağını düşünüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
 Baruş, Bolu'da sonbaharın ayrı bir güzel olduğunu belirterek, doğal güzellikleri görmek ve leziz yemeklerden tatmak isteyenleri kente davet etti.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri