BÖLGEDE SADECE DÜZCE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE

Gündem 5 Mart 2019 14:27
Videoyu Aç BÖLGEDE SADECE DÜZCE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE
A
a

Düzce Üniversitesi Hastanesi Çocuk Nefroloji Polikliniği hasta kabulüne başladı. Çocukluk çağında yaşanan böbrek ve idrar yolları rahatsızlıklarının tedavisini yapan bölüm, bölgede sadece Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde hizmet veriyor.Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde, hasta kabulüne başlayan Çocuk Nefrolojisi Bölümü; çocukluk çağında yaşanan böbrek ve idrar yollarıyla ilgili tüm rahatsızlıkların takip ve tedavisini yapıyor.

Hangi hastalıkların tedavisi yapılıyor?
Çocukluk çağının birçok önemli hastalığını kapsayan Çocuk Nefroloji Bölümü hakkında bilgiler veren Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nadide Melike Sav, “Çocuk Nefrolojisi Bölümü; böbreğin hasar görmesi sonucu meydana gelen akut ve kronik böbrek yetmezliği, böbrek reflüsü, böbrekte büyüme ve şişme, idrarda protein bulunması, idrarda kan görülmesi, bebeğin tek böbrek ile doğması, kistik böbrek hastalıkları, böbrek iltihapları, nefritik, nefrotik semptomlar, hipertansiyon, böbrek taşları, böbrek damarlarında tıkanıklık, böbreklerin asitleri atamadığı zaman oluşan vücut asitlerinin birikmesi olan renal tübüler asidoz hastalığı, yatak ıslatma ve gündüz işeme bozukluklarını tedavi etmektedir. Ayrıca bölümümüz; ailesel Akdeniz Ateşi, Behçet Hastalığı, Sistemik Lupus Eritematozun neden olduğu böbrek hastalıkları, çocuklarda eklem ağrısı ve şişliği yapan çocukluk çağı romatizmal hastalıklarının tedavisi ve takibini de gerçekleştirmektedir.” şeklinde konuştu.

“Mesai dışı özel muayene hizmeti veriyoruz”
Düzce, Bolu, Sakarya, Zonguldak, Bilecik ve Bartın illerinin bulunduğu bölgede Çocuk Nefroloji bölümünün sadece Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde olduğunun altını çizen Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Sav, Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde poliklinik hizmetinin yanı sıra mesai dışı özel muayene hizmeti verdiklerini de dile getirdi.

“Geç kalınırsa geri dönüşü olmayan hasara yol açabilir”
Çocuk Nefrolojisi ile ilgili hastalıklarda geç kalınması durumunda böbreklerde geri dönüşü olmayan hasarların oluşabileceğini vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Sav, ailelere hitaben “Çocuğunuzda idrar tutma, tansiyon yüksekliğine bağlı baş dönmesi, eklem, baş, karın ağrıları, ağızda oluşan aftöz lezyonlar, vücutta şişlik, idrar yapmakta zorlanma, sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıklar bulunması durumlarında mutlaka Çocuk Nefroloji Polikliniği’ne başvurmaları gerekmektedir.” ifadeleriyle açıklamasını sonlandırdı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri