BİZE VERİN, DÜZCE’Yİ ‘MERKEZ’ YAPALIM!

Gündem 20 Nisan 2018 15:59
Videoyu Aç BİZE VERİN, DÜZCE’Yİ  ‘MERKEZ’ YAPALIM!
A
a

Düzce’ye sağlık turizminde önemli bir geri dönüş sağlaması beklenen Eftenia Otel’in hangi kuruma verileceği hala netlik kazanmadı. Düzce Belediyesi ve Düzce Üniversitesi’nin talip olduğu otel ile ilgili Kalkınma Bakanlığı’na sunulan kamulaştırma talebinin sonuçlanması beklenirken, konu hakkında basın mensuplarıyla buluştuğu kahvaltı programında konuşan Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, otelle ilgili girişimlerinin devam ettiğini belirtti. Otelin üniversiteye tahsisi halinde Düzce’nin geleneksel tıbbın ülkeye yayıldığı bir merkez konumuna geleceğini vurgulayan Çakar, “Biz bunu başarabiliriz ve ben bu konuda iddialıyım.” dedi.

Yıllardır değerlendirilemedi
10 yılı aşkın süre önce hizmete açılan ancak yatırımcısının ekonomik darboğaza girmesi sonucu bir süre hizmet verdikten sonra kapısı kapanan Eftenia Otel uzun senelerdir değerlendirilmeyi bekliyor. Yıllardır atıl vaziyette duran Gölyaka’nın Hacıyakup Köyü’ndeki Efteni Oteli, Düzce Üniversitesi sağlık alanında, Düzce Belediyesi ise sosyal tesis olarak kullanmak istiyor. Yıllardır süregelen ‘Değerlendirilecek’ açıklamaları hala icraata dönüşmezken, talipli kurumlar, Kalkınma Bakanlığı’na sunulan kamulaştırma talebinin bir an önce sonuçlanmasını ve artık somut adımların atılmasını bekliyor.Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar dün sabah basın mensupları ile bir araya geldiği çay-simit toplantısında, bu konuya değindi.

Biz bunu başarabiliriz ve ben bu konuda iddialıyım”
Sağlık alanında ihtisaslaşma çalışmaları ve bu kapsamda talip oldukları Eftenia Otel ile ilgili bilgiler veren Rektör Çakar, şöyle konuştu:
“Sağlık alanında ihtisaslaşıyoruz. Çok hızlı devam ediyoruz. Bütçemiz açıldı. Özellikle geleneksel ve tamamlayıcı tıp alanında uzmanlaşıyoruz. Köylerde tıbbi bitki ekimlerimiz başladı. Bizim Ar-Ge alanındaki ilaç ekstraktı, tıbbi yağlar, tıbbı kremler gibi alanlarda Ar-Ge’lerimiz devam ediyor. İlk ürünlerin ruhsatı için Sağlık Bakanlığı’na başvurumuzu yaptık. Önce kendi üniversitemiz başta olmak üzere farklı raflarda yerini alacak. Diğer taraftan hem apiterapi yani kestane ve ıhlamur ekimleri hızla devam ediyor. Önemli olan bütçemizin açılmasıydı. Efteni Otel ile ilgili de girişimlerimiz devam ediyor. Orası bize yakışır ve gerçekten bölge için sürdürülebilir biçimde idame ettirebiliriz. Geleneksel ve tamamlayıcı tıbbın bölgeye ve ülkeye yayıldığı bir merkez olabilir. Biz bunu başarabiliriz ve ben bu konuda iddialıyım. İnşallah bize nasip olur. 15 çeşit geleneksel ve tamamlayıcı tıbbın kullanıldığı, bölgeye sağlık turizmi açısından hizmet verildiği, hekimlere eğitim verilen bir kamp alanı olarak kullanılan bir merkez olarak kullanmayı planlıyoruz.”

Eczacılık fakültesi” yolda!
Üniversiteye kazandırılması düşünülen Eczacılık Fakültesi ile ilgili bir değerlendirme yapan Rektör Çakar, “Sağlık alanında çalışmalarımıza çok hızlı bir şekilde devam ediyoruz. Bütçemiz sağlık alanında elverişli durumda. Önemli olan bütçemizin açılmasıydı. Sağlık alanında bir fakülte kurmayı planlıyoruz. Bu fakülte büyük bir ihtimalle eczacılık fakültesi olacak. Onu bu yaz görüşerek kararlaştıracağız. İnşallah bu yıl fakülteyle ilgili çalışmalara başlayacağız.” ifadelerini kullandı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri