BİNALAR DEPREME UYGUN DEĞİL!

Gündem 20 Haziran 2018 15:52
Videoyu Aç  BİNALAR DEPREME UYGUN DEĞİL!
A
a

Türkiye’de bulunan 60 bin iç mimarın sorunları TMMOB İç Mimarlar Odası tarafından 81 ilde düzenlenen ortak basın açıklaması ile kamuoyu ile paylaşıldı. İç Mimarlar Odası Düzce İl Temsilcisi Zülal Kahruman yaşadıkları sıkıntılarını dile getirirken İstanbul İç Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Nurullah Yıldız ise yaptığı açıklamada Düzce’deki binaların iç mimarisinin depreme uygun olmadığını söyledi.

Türkiye’deki köklü meslek kuruluşlarından 24 Haziran’da yapılacak seçimler öncesi sıkıntı ve taleplerini içeren açıklamalar gelmeye devam ediyor. Bu kez Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İç Mimarlar Odası, çözüm bekledikleri sorunlara yönelik basın açıklamasını ülke genelinde temsilcilikleri aracılığıyla hem adaylar hem de kamuoyu ile paylaştı.

En büyük problem, temel mesleki ve insan haklarının ihlal edilmesidir”
Düzce’de bir kafeteryada kameraların karşısına geçen İç Mimarlar Odası Düzce İl Temsilcisi Zülal Kahruman, siyasilere şöyle seslendi: “Ülkemiz de ve Kıbrıs’ta toplam da 63 üniversiteden diploma alan, 60 bin civarında mezunu olan, iç mimarların en büyük problemi, temel mesleki ve insan haklarının ihlal edilmesidir. Avrupa’da son derece geniş yetkilere sahip iç mimarlar, ülkemizde mesleklerini icra etmek için “Eser haklarını devredecek mi?”; bu durum ülkemiz açısından ciddi bir prestij kaybı oluşturmayacak mıdır? Planlı alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nin revize edilmemesinin en büyük nedeni kamu kurumlarındaki meslek oligarşisidir. Ülkemiz kamu kurulularındaki gruplaşma, kamu yararı yerine mesleki taassubu üstün tutma yaklaşımlarından dolayı, ülkemiz ciddi bir zarar görmektedir ve biz iç mimarlar, diyoruz ki; kamu kuruluşlarında lobi kuramamış meslek mensuplarının, ülkemiz vatandaşının da insan hakkının ve meslek haklarının, korunması hakkı vardır. Devletimizin, her ülke vatandaşının insan hakkına ve meslek hakkına, saygılı davranması gerekmektedir. 60 bin iç mimar olarak siyaset kurumlarına sesleniyoruz; meslek haklarımıza, eser haklarımıza saygılı olunmasını, bir an önce gerekli düzenlemeleri yapılmasını ve bu sorunun çözülmesini istiyor, yılmadan usanmadan konunun takipçisi olacağımızı kamuoyu önünde önemle belirtiyoruz.”

Düzce’deki binaların iç mimarisi depreme uygun değil”
Düzce’de ikamet eden ve İstanbul İç Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Nurullah Yıldız da Düzce’deki binaların iç mimari yapılarının depreme uygun olmadığını değerlendirerek şu şekilde konuştu: “Devlet kurumlarında yapılan yanlış uygulamalardan dolayı okullarda öğrencilerin hayatları tehlikeye girebiliyor. Bu çok önemli bir sorundur. Geçen yıl yaşanmış bir olayda bir devlet okulunda okuyan ilkokul ikinci sınıf öğrencisi normal şartlardan daha yükseğe yapılan lavaboya boyu yetişmediği için boynunun asılı kalması ve lavabonun kırılması sonucu hayatını kaybetti. Ne kadar acıdır ki bu tehlike bütün devlet kurumlarında var. Bir içmimarın kurumlarda yetkili kılınması gerekiyor. Bu da imza yetkisiyle olacak bir şeydir. Bizim devlet kurumlarında imza yetkimiz olursa yapan kişiyi içmimar denetlemiş olacak. Diğer bir konuda hiç kimse iç mimariye önem vermediği için Düzce’deki binaların iç mimarisi depreme uygun değil. Bir kere mobilyaların duvara sabitlenmesi, köşeli olması, çocukların kreşlerindeki mobilyaların elverişli olmadığından dolayı zarar görmeleri yani mekansal olarak içmimariye önem verilmesi gerekiyor.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri