BETONLAŞMA TEHDİDİ!

Gündem 30 Mart 2018 09:56
Videoyu Aç BETONLAŞMA TEHDİDİ!
A
a

Yeşilin giderek azaldığı ve betonlaşmanın arttığı eleştirilerinin yüksek sesle dile getirildiği Düzce’de imara açılan alanlarda yükselen binalar yoğun yapılaşmayı gözler önüne seriyor. Yeşil alanlarıyla örnek olması gereken Düzce’nin hızla betonlaşması artık tedirgin ediyor. Şehirleşme konusunda söz sahibi olan uzmanlar, gelecek nesillere beton değil, yeşil bir gelecek bırakman

Şehrin göbeğinde konut yığını
Son yıllarda yapılaşmanın büyük ölçüde arttığı Düzce’de şehir içerisinde halkın soluklanabileceği yeşil alanlar 5 parmağı geçmeyecek kadar az kaldı. Düzce Belediyesi tarafından kentsel dönüşüm başta olmak üzere hayata geçirilen büyük projelerde beklenti olan bol oksijenli mekanlar es geçildi ve şehrin göbeği konut yığınına teslim edildi. Yeni imara açılan alanlarla iştahı kabaran inşaat sektörü de birbiri ardına hayata geçirdiği projelerle altın çağını yaşar oldu.

Yeşil alanlar betona teslim edilmesin”
Düzce’de artan nüfusa bağlı olarak konut ihtiyacının da arttığı savunulsa da yoğun yapılaşma “betonlaşma” şikayetlerini de beraberinde getiriyor. Kalıcı Konutlar bağlantı yolu üzeri, Konuralp ve hastane çevresi yapılaşmanın hızla yoğunlaştığı bölgeler olarak öne çıkarken, doğal güzellikleri ile “Yeşil Düzce” olarak anılan şehrin bu unvanı kaybetmemesi için yeşil alanların betona teslim edilmemesi çağrısı yapılıyor.

Kulaklara küpe olacak tavsiyeler
Son olarak Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi’nin düzenlediği konferansta geleceğin peyzaj mimarları kadar idarecilerin de kulaklarına küpe olacak tavsiyeler verildi. “Yapı Ruhsat Aşamasında Peyzaj Projeleri” başlıklı konferansın konuşmacısı Peyzaj Mimarı Necla Özkaplan Yörüklü, planlı alanlarda nitelikli peyzaj alanları oluşturulması ile mekanlara yalnızca kimlik kazandırılmayacağını dile getirdi. Yörüklü, yaşanabilir çevre ve marka kent oluşturabilmek için yapısal mekana ekonomik ve ekolojik değerler de katılmasının önemine vurgu yaptı. Nitelikli ağaç dikimi ve kent siluetini oluşturmak için bilgi ve tecrübelerini paylaşan Yörüklü, peyzaj mimarları olarak gelecek nesillere beton değil, yeşil bir gelecek bırakmak ana ilkesini benimsediklerinin altını çizdi.

Amaç: Nitelikli yeşil alanlar oluşturmak
 Programın bir diğer konuşmacısı Peyzaj Mimarı Ece Nilay Göksu ise “Yeşil Nilüfer Yeşil Bursa Projesi” hakkında bilgiler vererek yaptıkları çalışmalar ve karşılaştıkları zorluklardan bahsetti. Proje ile amaçlarını; kente ekolojik ve ekonomik değer katmak, kentin olumsuz etkilerini en aza indirmek, nitelikli yeşil alanlar oluşturmak, Bursa’yı geçmişteki yeşil Bursa kimliğine yeniden kavuşturmak şeklinde özetledi.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri