BELEDİYELERE ‘ÇOK KATLI BİNA’ UYARISI!

Gündem 17 Ağustos 2018 09:14
Videoyu Aç BELEDİYELERE ‘ÇOK KATLI BİNA’ UYARISI!
A
a

17 Ağustos Depremi'nin 19. yıldönümü dolayısıyla yayımlanan mesajlarda, Düzce'de depremlerin ardından belediye meclisi tarafından 2 olarak belirlenen kat imar izninin yıllar içerisinden esnetilmesi üzerinde duruldu. Vali Zülkif Dağlı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bina yapımında zemin+2 kat dışına çıkılmaması yönündeki talimatını tüm belediyelere bir kez daha hatırlatırken, CHP İl Başkanı İlhan Duru da merkez ve bazı ilçelerde belediye meclis kararları ile kat artırımları yapılmasını eleştirdi.

Zemin +2 kat dışına çıkılmamalı”
Vali Zülkif Dağlı’nın “17 Ağustos Marmara Depremi” mesajı şöyle: “İlimiz 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999'da iki büyük deprem yaşamıştır. Bu iki derem sonucu toplam 980 vatandaşımız hayatını kaybetmiş 3836 vatandaşımızda yaralanmıştır. I. derecede deprem kuşağında olan ilimizde bir daha deprem yaşamamak, ya da olası deprem durumunda can ve mal kaybına uğramamak en büyük temennimizdir. Bunun için hepimize düşen görevler vardır. Öncelikle ve özellikle 'deprem öldürmez bina öldürür' sözünü aklımızdan çıkarmayarak hem kamu hem de özel sektör olarak yapacağımız tüm binaların kanun, tüzük ve yönetmeliklerin öngördüğü standartlara uygun olarak yapılmasını sağlamaktır. Düzce'miz bu anlamda çok önemli gelişmeler kaydetmiş, kamu ve özel sektör eliyle ciddi miktarda bina stoğuna ulaşmıştır. Halen de kentsel dönüşüm önemli çalışmalar sürdürülmektedir. Bu vesileyle; sayın cumhurbaşkanımızın bina yapımında zemin +2 kat dışına çıkılmaması yönündeki talimatını tüm belediyelerimize bir kez daha hatırlatıyor, depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyor, yakınlarına başsağlığı ve sabır dileklerimle tüm vatandaşlarımıza en içten sevgi ve saygılar sunuyorum.”

Yaşanan büyük acıdan ders çıkararak hareket etmeliyiz”
Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin 19. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Düzce’de büyük yıkımlara neden olan deprem gerçeğine vurgu yapan Başkan Dursun Ay, mesajında şu görüşlere yer verdi: “Yaşanan büyük acıdan ders çıkararak, buna uygun hareket etmeliyiz. Bu anlamda; Düzce Belediyesi olarak İmar ve Şehirleşmenin düzenli ve sıkı denetim içinde gelişmesi adına önemli kararlar uyguluyoruz. Düzce’deki deprem riskini ve zemin yapısını göz önünde bulundurarak vatandaşlarımızı tedbir ve hazırlığa sevk etmeye çalışıyoruz. Doğal afetler elbette engellenemez ancak alınacak tedbirler ve oluşturulan bilinç ile zararlarını en aza indirebileceğimize inanıyoruz. Bu vesileyle, 17 Ağustos Marmara Depremi'nin 19’uncu yıldönümünde, böyle bir acının ülkemizde ve dünyada bir daha yaşanmamasını temenni ediyor, depremde kaybettiğimiz deprem şehitlerimizi rahmetle anıyor, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum.”

En büyük sorumluluğumuz, yaşanan felaketlerden ders çıkarmak”
Düzce İl Genel Meclis Başkanı Ayfer Yılmaz da şunları kaydetti: “17 Ağustos 1999 tarihi binlerce insanımızın can verdiği, manevi anlamda tarifsiz acıların yaşandığı, milletçe yüreğimizi derinden yaralayan ve asrın felaketi olarak anılan Marmara Depremi, hafızalardaki yerini bütün tazeliği ile korumaktadır. Devlet ve toplum olarak en büyük sorumluluğumuz, yaşanan felaketlerden ders çıkarmak, ülkemizin aktif bir deprem kuşağı üzerinde bulunduğu gerçeğini göz önünde bulundurmak ve gerekli önlemleri almaktır. Kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlarımız, ortak sorumluluk ve duyarlılık içinde davranmalı hazırlıklarımızı buna göre yapmalıyız. Amacımız bundan sonra kimsenin canının yanmaması, böylesine büyük acıların yaşanmamasını sağlamaktır. Bu vesileyle bir daha böylesi felaketlerin yaşanmamasını diliyor, Marmara Depremi'nde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına tekrar başsağlığı diliyorum.”

Depremi ve yaşadığımız acıları hiçbir zaman unutmayacağız”
AK Parti Düzce İl Başkanı Hikmet Keskin ise mesajında, “19 yıl önce meydana gelen ve asrın felaketi olarak adlandırılan tüm Marmara Bölgesini etkileyen 17 Ağustos depreminin acısı hala devam etmektedir. Depremi ve yaşadığımız acıları hiçbir zaman unutmayacağız. 17 Ağustos Marmara depreminin ardından devletiyle el ele vererek örnek davranış sergileyen Düzceliler, sönen umutları yeniden canlandırmış ve çok kısa sürede toparlanmayı başarmıştır. Geçmişte yaşanan depremlerin günümüzde ve gelecekte de yaşanılması kaçınılmazdır. Burada önemli olan husus, depremle yaşamasını öğrenmek, yaşadığımız alandaki binaları depreme dayanıklı hale getirmek ve yaşadığımız yüzyılın bilimsel verileri ışığında sahip olduğumuz bilgi, birikim ve teknolojiyi kullanarak tedbirlerimizi almamız, kurumlarımızla ve vatandaşlarımızla bir bütünlük içerisinde her zaman hazırlıklı olmamızdır. 17 Ağustos depreminde hayatını kaybeden insanlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve ülkemize sabırlar diliyor, milletimizin ve tüm insanlığın bir daha böyle acılar yaşamamasını Yüce Allah’tan diliyorum” ifadelerinde bulundu.

Şehirler ortak akılla yönetilmeli”
Cumhuriyet Halk Partisi Düzce İl Başkanı İlhan Duru da mesajında kat imar izninin bazı bölgelerde esnetilmesini gündemine aldı. Duru, mesajında şunları kaydetti: “Depremin hemen sonrasında belediye meclisinde alınan karar ile birçok bölgede inşaatlarda kat adedi 2 olarak belirlenmişti. Şu an geldiğimiz noktada önce 3 kat, daha sonra ise bazı bölgelerde 4 kat inşaat izni verilmektedir. Konuralp’ te ise 4’ten daha çok 15 katlı ruhsatlar verilmektedir. Beyköy beldesi, Gölyaka Belediyesi, Gümüşova Belediyesi gibi ilgili idarelerde merkez ilgili idare gibi hiçbir teknik bilgi, araştırma, analiz vs. yapmadan imar müdürlüklerinde belediye meclis kararları ile kat artırımları yapılmıştır.”

936 binanın güçlendirmesi tamamlandı
Düzce İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nden alınan verileri de paylaşan Duru, “Başka bir sorunumuz da ilimizin merkez, ilçe ve köylerinde bulunan iki depremden orta hasarlı olarak çıkmış binalarımızdan güçlendirilmesi tamamlanmamış 936 ve 59 inşa halinde binanın bulunmasıdır. Bunlardan 7 tanesi 5 katlı, 30 tanesi ise 4 katlı olarak varlıklarını sürdürmektedir. Binaların sayılarıyla ilgili veriler Düzce İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nden alınmıştır. Kat artırımı, yeni yer ve bölgelerin imara açılması, şehir planlarının oluşturulması, kentsel dönüşüm faaliyetlerinin icra edilmesi gibi konuların, siyasi partiler, ilgili sivil toplum kuruluşları ve kamu adına faaliyet gösteren meslek odalarının da görüşlerinin alınarak ortak akılla karara varılması gerekir. Bu yola gidilmediği gibi ne yazık ki ruhsatlardan mühendis ve mimarların imzaları kaldırıldı.”

Düzce yenilendi ve güçlendi”
Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin de 17 Ağustos Depremi’nin 19. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Şahin mesajında; “17 Ağustos 1999’da ilimiz ve bölgemizde yaşanan deprem felaketi sonucunda binlerce vatandaşımız vefat etmiş, binlercesi yaralanmış ve birçok vatandaşımız evsiz kalmıştı. Devletimiz ve milletimizin büyük fedakarlıkları sayesinde ilimiz ve bölgemiz yeniden yapılanmış, yaralarını hızla sarmıştır. Yaşanan elim hadisenin 19. yıldönümünde Düzce yenilenmiş ve güçlenmiş bir kent olmuştur. 17 Ağustos depreminin 19. yıldönümü münasebetiyle felakette hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı dileriz.” ifadelerini kullandı.

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri