BAŞKAN ÖZLÜ: TESİS BU YIL BİTECEK”

Gündem 9 Haziran 2020 16:06
Videoyu Aç BAŞKAN ÖZLÜ: TESİS BU YIL BİTECEK”
A
a

Düzce'nin yıllardır süregelen çöp sorunu Hecinler'deki mevcut katı atık depolama tesisi alanına yapılacak geri dönüşüm özellikli fabrika ile çözüme kavuşuyor. Düzce İli Belediyeleri Katı Atık Birliği sorumluluğundaki girdisi çöp, çıktısı enerji, gübre ve kum olacak tesisin temeli bugün atıldı. 50 milyon liralık yatırım ile yaklaşık 100 kişinin istihdam edileceği fabrika tamamlandığın Düzce, Küçük Melen kenarındaki vahşi depolamadan kurtulacak.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Düzce Belediyesi önderliğinde ve Düzce İli Katı Atık Birliği'nin sorumluluğunda olacak Düzce'nin Hecinler bölgesinde bugün temeli atılan fabrikanın Türkiye'ye örnek bir sıfır atık tesisi olacağını ifade etti.
"Bizim oradaki halka sözümüz var"
Düzce’yi vahşi depolamadan kurtaracak olan modern geri dönüşüm özellikli katı atık tesisi konusunda önemli açıklamalarda bulunan Başkan Özlü, “Mevcut alana girdisi çöp, çıktısı enerji, gübre ve kum olan bir tesis kuruyoruz. Geçen sene çöp konusunda kesin ve kalıcı bir çözüm ürettik. Bu sene inşallah bir fabrika kuruyoruz ve bugün temeli atıldı. Bir fabrikamız olacak çöp ayrıştırma ve işleme tesisleri diyoruz buna. Bizim oradaki halka sözümüz var. ‘Biz buraya çöp dökmeyeceğiz, burasını çöplük yapmayacağız biz bir entegre tesisi kuracağız’ diye sözümüz var. Biz girdisi çöp, çıktısı enerji, gübre ve kum olan bir tesis kuruyoruz. Kapalı bir tesis olacak ve burası bir üretim tesisi olacak. Yaklaşık 100 kişi çalışacak ve bu çalışacak insanları da o yöreden seçeceğiz, çalışma kolaylığı bakımından. Dolayısıyla bu sene Düzce’nin çöp sorununa kalıcı köklü bir çözüm uygulayacağız. Düzcemize hayırlı olsun.” dedi.
50 milyon liralık yatırım, 100 kişilik istihdam
Öte yandan Düzce Belediyesi ve Düzce İli Katı Atık Birliği'ne bağlı diğer belediyeler ve İl Özel İdaresi ile birlikte Sıfır Atık yaklaşımına uygun olarak kurulacak Kapalı Entegre Katı Atık Ayrıştırma, İşleme ve Enerji Üretim Fabrikası'nda çöpler kapalı alanda ayrıştırılarak işlenmesi planlanıyor. 50 milyon liralık yatırım ile yaklaşık 100 kişinin istihdam edileceği bir fabrika olarak faaliyet gösterecek bu tesiste tüm atıklar, en son teknoloji ile işlenecek.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri
tso11