BAŞKAN KİM OLACAK?

Gündem 2 Ekim 2017 12:39
Videoyu Aç BAŞKAN KİM OLACAK?
A
a

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in istifa ettiğini açıklamasının ardından herkesin aklına ilk gelen soru yeni başkanın kim olacağı oldu. Belediye meclisinde yapılacak seçimle yeni başkanın meclis üyeleri arasından belirlenebileceği ihtimaller arasında yer alırken mecliste güçlü bir adayın bulunmaması ise ‘kayyum’ ihtimalini ön plana çıkarıyor.

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş istifa ettiği yönündeki iddiaların ardından basın açıklaması yaptı. Keleş, bugün itibariyle görevi bıraktığını ve istifa ettiğini açıkladı. Keleş’in istifa ettiğini açıklamasının ardından akla ilk gelen konu, ‘bundan sonra ne olacağı ve onun yerine kimin geleceği’ oldu.

Belediye meclisinde seçim yapılacak
Keleş’in istifasıyla yeni başkanın nasıl seçileceği 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 44 ve 45'inci maddeleriyle düzenleniyor.

Her parti kendi adayını belirleyecek
Meclis üyeleri arasından, her parti kendi başkan adayını belirleyecek. Yapılacak oylamayla yeni başkan seçilecek. Buna göre, Düzce Valisi Zülkif Dağlı, 10 gün içinde İl Belediye Meclisi'ni toplantıya çağıracak. 31 üyeli Meclis'te yapılacak belediye başkanlığı seçiminde adaylar için birinci ve ikinci tur için üçte iki çoğunluk aranacak. İlk iki turda başkanın seçilememesi halindeyse, üçüncü turda salt çoğunluk aranacak. Yeni seçilecek belediye başkanı ise, yerine seçildiği başkanın görev süresini tamamlayacağı için 30 Mart 2019’a kadar görev yapacak.

MHP’ye AK Parti’den 6 oy gerekiyor
Belediye Kanunu’yla birlikte gözler, 21’i AK Parti’den 10’u Milliyetçi Hareket Partisi’nden oluşan 31 üyeli Düzce Belediye Meclisi’ne çevrildi. Çoğunluk AK Partili üyelerde olduğu için yeni belediye başkanının da AK Partili olma ihtimali ilk etapta ön plana çıkıyor. Fakat MHP’li belediye başkanı adayının AK Parti’den 6 oy alarak çoğunluğu sağlaması halinde yeni başkan MHP Grubundan da çıkabilir.

Ön plana çıkan isim yok
Meclisteki her iki grubun içerisinde yer alan meclis üyeleri arasında ön plana çıkan bir ismin bulunmaması süreci kördüğüme taşıyan husus oldu. Mevcut koşullarda meclisteki isimlerden başkanlık için sivrilen ismin olmaması seçim ihtimalini zora sokuyor. Belediye Meclisi’nde başkanlık için seçim ihtimaline karşılık İçişleri Bakanlığı’nın ‘kayyum atama’ tasarrufunda bulunabileceği göz ardı edilmiyor.

AK Parti’den 4 MHP’den 1 isim konuşuluyor
AK Parti grubunda güçlü bir ismin görülmemesi ‘Başkan kim olacak?’ sorusunun yanıtını güçleştiriyor. Seçime gidilmesi halinde AK Parti grubunda akla ilk gelen isimler ise AK Parti Belediye Meclis Grup Başkanı Hasan Küçük, Belediye Meclisi 2.Başkanvekili Gönül Asuk, eski belediye başkan yardımcısı meclis üyesi Murat Caymaz ve Belediye Meclis Üyesi Dursun Ay. MHP’de ise partinin gözde isimlerinden olan ve Grupbaşkanvekilliğine getirilen meclis üyesi Taner Çakır ön plana çıkıyor.

‘Kayyum’ atanabilir
İçişleri Bakanlığı’nın ‘kayyum’ kararı alması en az seçim kadar güçlü bir ihtimal olarak değerlendiriliyor. Belediye Meclisi’nin durumu ve sürecin belirsizliği kayyum atamasının ağır basmasını sağlıyor.

 

 

1000
icon
Vatandaş 2 Ekim 2017 13:12

Bi kere resimdekilerin hiçbiri değilde tahsilli tahsilli milelete çalışacak....

0 1 Cevap Yaz
yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri