FLAŞ HABER saat

BAŞKAN KİM OLACAK?

Gündem 8 Haziran 2017 13:18
Videoyu Aç BAŞKAN KİM OLACAK?
A
a

AK Parti’de değişim rüzgârları estirmesi beklenen kongre süreci, Ramazan Bayramı sonrası başlayacak. Yeni yılda yapılması planlanan AK Parti Düzce İl Kongresi için şimdiden 4 isim telaffuz ediliyor: Mevcut Başkan Hikmet Keskin, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Hakan Kuşçuoğlu, Eski Belediye Başkan Yardımcılarından Haydar Kuşçu ve Eski Baro Başkanı Ali Dilber...

Yenilenme dönemi başlıyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 21 Mayıs’ta gerçekleşen olağanüstü kongre ile genel başkanlık görevini devralmasının ardından AK Parti’de yenilenme Ramazan Bayramı sonrasında başlayacak. Haziran sonu ya da Temmuz ayı başı itibariyle kongre sürecine girilecek AK Parti'de il ve ilçe kongreleri ile teşkilatlarda büyük ölçüde revizyona gidilecek.

Düzce'de 3 isim gündemde
Genel Başkan Erdoğan tarafından 81 ilin mercek altına alınacağı ve bir çok ilde sil baştan yenilenmenin olacağı gündeme gelirken, gözler Düzce'ye çevrilmiş durumda... Ramazan Bayramı'nın ardından başlayacak ilçe ve belde kongreleri sonrası Ocak-Mart ayları arasında yapılması beklenen il kongresi için şimdilik 3 muhtemel aday adayının ismi kulislerde dillendiriliyor.

Keskin'in tekrar koltuğa oturma şansı var mı?
4 Ocak 2015 tarihinde yapılan AK Parti Düzce İl Başkanlığı 5. Olağan Kongresi'ne dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından tek aday olarak gösterilen Hikmet Keskin, mevcut İl Başkanı Metin Kaşıkoğlu'ndan görevi devralmıştı. Adaylık sürecinde sık sık "Çıtayı yükseltmek için çalışacağız." diyen Keskin, 1.5 yıllık görev sürecinde gerçekleşen 2 genel seçim ve 1 referandumdan başarıyla ayrıldı. Yine 15 Temmuz'da yaşanan hain darbe girişimi gecesi ve sonrasında halkın meydanlarda toplanmasına önemli rol oynadı. Tüm bunlar değerlendirildiğinde gönlünde il başkanlığı olan Keskin'in tekrar koltuğa oturması güçlü bir ihtimal olarak görülüyor.

Merkez İlçe Başkanı Kuşçuoğlu da gündemde
İl başkanlığı koltuğunun güçlü adaylarından biri de AK Parti Merkez İlçe Başkanı Hakan Kuşçuoğlu... Eski Merkez İlçe Başkanı Durmuş Arslan'ın memurluğa geri dönmesinin ardından 2016'nın mayıs ayında merkez ilçe başkanlığına vekalet etmeye başlayan Hakan Kuşçuoğlu'nun adı başkanlık için sık dillendiriliyor. İl Başkanı Hikmet Keskin ile uyumlu bir çalışma yürüten Hakan Kuşçuoğlu, il başkanlığı potansiyeli yüksek bir isim olarak gösteriliyor. "Adayı adayıyım" demesi halinde parti içinden yüksek oranda destek göreceği konuşulan Kuşçuoğlu'nun Keskin'e rakip olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Eski Başkan Yardımcısı Haydar Kuşçu'nun da adı geçiyor
Ancak Keskin'e rakip olan 2 isim de Düzce kamuoyunun yakından tanıdığı önemli kişiler olması ile dikkat çekiyor. Düzce eski Belediye Başkanı Ruhi Kurnaz döneminde başkan yardımcılığı yapan Haydar Kuşçu’nun adı da il başkanlığı için geçiyor. Aynı zamanda Düzce Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu'nun kurucusu olan Kuşçu'nun aktif siyasete AK Parti İl Başkanlığı ile dönmek için bir hazırlık içerisinde olduğu konuşuluyor.

Dilber 'Nabız yokluyor'
Muhtemel aday adayları arasında yer alan Düzce Eski Baro Başkanı Avukat Ali Dilber'in son dönemde Bakan Faruk Özlü başta olmak üzere AK Parti'deki önemli isimlerin yanında sık görülmesi "Nabız yokluyor" şeklinde yorumlanıyor. Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanvekilliği ve yönetim kurulu üyeliğinden 20 Ocak 2010 tarihide istifa eden Ali Dilber, bir süre sonra AK Parti kanadına geçmişti. Üyesi olduğu partinin bir çok program ve etkinliğinde en ön saflarda yer alan, Bakan Faruk Özlü ve Başkan Mehmet Keleş'in ziyaretlerine eşlik eden ve referandum sürecinde de partisine önemli katkı sağlayan Dilber'in il başkanlığını istediği ve genel merkez nezdinde de görüşmeler yaptığı biliniyor.

2019 seçim kadrosu kurulacak
Öte yandan 2018 yılının ilk aylarına kadar teşkilatlardaki yenilenmenin tamamlanarak 2019 seçim kadrosunun kurulacağı AK Parti'de Erdoğan’ın birçok il kongresine bizzat katılması bekleniyor. Özellikle belediyeler ile teşkilatlar arasındaki uyuşmazlıklardan rahatsız olduğu kaydedilen Erdoğan’ın karar aşamasına bu noktalara özen göstereceği de ifade ediliyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri